Papieska pielgrzymka do Birmy: Kościół katolicki zwalcza handel ludźmi w Myanmar w Birmie
Papież Franciszek przybędzie 27 listopada br. z pielgrzymką do Birmy.
Katolicy stanowią w tym kraju nieco ponad jeden procent populacji, większość z nich żyje w najbiedniejszych, wiejskich regionach. Wśród najważniejszych priorytetów Kościoła jest zapewnienie młodym ludziom możliwości kształcenia i zatrudnienia, z których miliony zostały zmuszone do emigracji do Chin, Tajlandii, Malezji lub na Bliski Wschód w poszukiwaniu pracy.
W tym kontekście handel ludźmi pozostaje poważnym problemem, pomimo usunięcia przez USA Myanmaru z listy krajów najbardziej dotkniętych przez przestępstwa na początku 2017 r. W swoim raporcie na temat handlu ludźmi w tym roku, USA pochwaliły rząd za jego wysiłki w celu powstrzymania rekrutacji dzieci-żołnierzy i po raz pierwszy ściganie urzędników państwowych zgodnie z prawem o handlu ludźmi.
Siostra Rebecca Kay jest koordynatorką nowo powstałego oddziału Birmy ?Talitha Kum?, międzynarodowej sieci zakonnic i zakonników działających na rzecz zwalczania handlu ludźmi. Zauważa ona, że jest to pierwsza wizyta papieża w Myanmar, a katolicy są „bardzo z tego dumni” pomimo kryzysu, z jakim kraj ten boryka się. Chociaż Kościół katolicki jest bardzo małą mniejszością, twierdzi, że wiara ludzi jest bardzo silna. Większość katolików to biedni, plemienni ludzie w większości buddyjskiego narodu. Ludzie byli długo odłączeni od Kościoła pod rządami wojskowymi. Wizyta papieża jest dla nich „błogosławieństwem”.
S. Rebecca mówi także o pracy ?Talitha Kum?, która została założona w marcu w Birmie, aby stworzyć świadomość wśród zakonników i kobiet, którzy wiedzą, że problem handlu ludźmi istnieje, ale nie wiedzą, jak sobie z nim radzić.
Mężczyźni, kobiety i dzieci są ofiarami w Myanmar. Mężczyźni w handle ludźmi w przemyśle rybnym, podczas gdy kobiety są głównie w przemyśle seksualnym, a dzieci pracują jako żebracy. Ktoś może być ofiarą handlu ludźmi, mówi, ale ludzie są bardzo bezbronni z powodu ubóstwa i politycznej niestabilności.
za: KAI, 25.11.2017