Caritas Internationalis, międzynarodowa konfederacja 165 katolickich agencji pomocy humanitarnej, rozpoczyna „Tydzień Globalnej Akcji” (17-25.06.2018) w ramach kampanii „Podziel się podróżą” („Share the Journey”), aby przyczynić się do pozytywnych zmian we wszystkich, którzy mają doświadczenie w migracji.
Kampania „Podziel się podróżą”, która rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku, została zainspirowana wezwaniem papieża Franciszka do przyłączenia się do „kultury spotkania”, której celem jest „zwiększenie przestrzeni i szans, aby migranci i lokalne społeczności mogły spotkać się, porozmawiać i podjąć wspólne działania.” Caritas chce powiedzieć w tej kampanii: „Musimy być otwarci i mówić o prawach migrantów.” Inicjatywa zachęca społeczności lokalne, począwszy od parafii, do podjęcia konkretnych działań solidarnościowych, takich jak dzielenie się obiadem z migrantami i uchodźcami, i wypowiadanie się o ich prawach.
Aby podkreślić znaczenie kampanii „Podziel się podróżą”, kardynał Luis Antonio Tagle, arcybiskup Manili i przewodniczący Caritas Internationalis, rozmawiał z Alessandro Gisottim z Watykanu.
Dramatyczne międzynarodowe zjawisko
„Migracja jest faktem”, powiedział kardynał Tagle: „Ale w ostatnich latach stało się to dramatycznym zjawiskiem międzynarodowym. Papież Franciszek i Caritas Internationalis angażują się na rzecz postawy powitania i towarzyszenia imigrantom, ponieważ są istotami ludzkimi. Przez nasze humanitarne traktowanie migrantów chcemy pokazać światu, że nie jest to tylko polityczny problem ekonomiczny, to ludzki problem „.
Drugim motywem tego zaangażowania, jak powiedział kardynał Tagle, jest chrześcijańska wiara. Izrael był ludem migrującym, a w Nowym Testamencie Jezus był bliski obcym. „Powiedział nawet, że uczynisz coś najmniejszemu z moich braci i sióstr, jeśli przyjmiesz nieznajomego. Przyjmujesz Mnie. „Są więc zarówno ludzkie, jak i duchowe powody, by starać się pomóc najmniejszym.”
Dodatkowa odwaga i motywacja
Zapytany o swoje nadzieje w związku z kampanią, kardynał Tagle powiedział: „Bardzo cieszymy się, że w wielu krajach, gdzie konferencje biskupów i krajowe organizacje charytatywne podjęły kampanię” Wspólna Podróż „, akcja się powoli rozprzestrzenia.” Cieszy go, że wszędzie tam, gdzie znajdują się lokalne organizacje Caritas, nowe programy skierowane są ku przyszłości: „Bardzo się cieszę, gdy mogę powiedzieć, że biskupi i lokalne organizacje charytatywne, nawet na poziomie parafii, otrzymały dodatkową odwagę i motywację dzięki tej kampanii.”
„W Manilii w Tygodniu Globalnej Akcji odbędzie się wielkie spotkanie studentów obcokrajowców, pragniemy w ten sposób dotrzeć do szkół i wyższych uczelni z tematem migrantów mieszkających wśród nas” – dopowiedział kard. Tagle.
„Idź i poznaj migranta”
Kardynał Tagle mówił również o wyzwaniu, przed którym stają osoby, które boją się imigrantów, a także rządy, które wznoszą mury, aby powstrzymać imigrację. Oczywiste jest, powiedział, że problem migracji jest bardzo złożony „i dlatego rozumiemy różne reakcje. „Leki przed obcymi są normalne, mniej normalne są postawy polityków, którzy chcą budować mury”.
Zachęcał jednak tych, którzy martwią się migracją, do „pójścia i spotkania się z imigrantem”. Czasami, jak powiedział, „dyskutujemy o migracji jako idei, jako koncepcji, ale jest inaczej, gdy widzisz migranta, kiedy słyszysz ich historie, kiedy dotykasz ich rąk. A potem zdajesz sobie sprawę, że ich historie mogą być twoją historią. Widziałeś siebie w nich.”
Na koniec zaprosił wszystkich do wspominania własnej historii, aby nie zapomnieć o migrantach z rodzinnych historii. „Jeśli tylko przypomnimy sobie, jak nasi przodkowie zostali zaakceptowani, aby rozpocząć nowe życie w innych krajach, być może bylibyśmy trochę bardziej otwarci”.
Za: www.vaticannews.va (ang.), www.vaticannews.va (niem.); 25.04.2018; video: kard. L. A. Tagle (ang.)