Władze niemieckie i Kościoły będą pracować nad nową formułą azylu kościelnego
Rząd federalny, rządy poszczególnych krajów (Landów) i władze Kościołów w Niemczech chcą omówić i na nowo opracować stniejącą praktykę kościelnego prawa azylu. Nawiązując do raportu o zwiększonej liczbie przypadków kościelnego azylu federalny minister spraw wewnętrznych Thomas de Maizi?re ogłosił w piątek w Lipsku: ?Zgodziliśmy się, że Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców podejmie rozmowy na ten temat z krajami (Landami) i z władzami Kościołów”. Poczatek rozmów przewiduje się na początek roku. „Porozumienie osiągnięte kilka lat temu z Kościołami zostanie ponownie przedyskutowane”, powiedział dziennikarzom de Maiziere.
W ostatnich dniach znacząco wzrosła krytyka obecnej praktyki kościelnego azylu zwłaszcza w takich Landach, jak Szlezwik-Holsztyn i Nadrenia Północna-Westfalia oraz w przez parlamentarnego sekretarza stanu w Federalnym Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Güntera Kringsa (CDU). W 2015 r. przedstawiciele Kościołów w porozumieniu z Federalnym Urzędem do spraw Migracji i Uchodźców (BAMF) uzgodniły spójne podejście do sprawy kościelnego azylu. W praktyce oznacza to, że zarówno przełożeni Kościołów, jak i władze wzajemnie informują się na czas o takich przypadkach.
Federalna Ekumeniczna Grupa Robocza ?Azyl w Kościele? zajmuje się obecnie ?348 aktywnymi przypadkami azylu kościelnego dla conajmniej 531 ludzi?. Biskupi katoliccy wielokrotnie podkreślali, że azyl kościelny nie może być powszechnym narzędziem pracy Kościoła z uchodźcami, ale „ultima ratio” – ?ostatnią deską ratunku?.
Za: Radio Watykańskie (niem.), 8.12.2017