Aby powstrzymać migrantów przed próbą wylądowania na Cyprze, rząd w Nikozji rozpoczyna kampanię SMS. Chce w ten sposób rozwiać błędne przekonanie wśród migrantów, że kraj ten jest bramą do Unii Europejskiej.
Wiadomość jest jasna. Osoby próbujące wysiąść na wyspie otrzymają ostrzeżenie, że zostaną skutecznie uwięzione i nie będą mogły przenieść się do innego kraju UE. Cypr nie jest częścią strefy Schengen.
W ostatnich latach Cypr doświadczył zwiększonego napływu migrantów, a lokalne władze odnotowały między innymi przybycie migrantów z Syrii, Iraku, Indii, Bangladeszu, Pakistanu, Afganistanu, Libii i Afryki Północnej.
Władze twierdzą, że około 3,8 procent osób mieszkających na wyspie to osoby ubiegające się o azyl, co stanowi wyraźny kontrast w stosunku do wielu innych państw UE, które mają mniejsze obciążenia migracyjne.
Według rządu liczba wniosków o udzielenie azylu wzrosła o ponad 130 procent w 2019 r. w porównaniu z 2018 r.
W sierpniu 2019 r. rząd w Nikozji zwrócił się do Komisji Europejskiej o pomoc w przeniesieniu co najmniej 5000 osób ubiegających się o azyl do innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Cypryjski minister spraw wewnętrznych podkreślił występowanie zjawiska handlu ludźmi, przemytu i nadużywania systemu azylowego.
Malta zadeklarowała, że jest gotowa działać jako pomost między Libią a Unią Europejską w celu rozwiązania problemu nielegalnej migracji.
Premier Robert Abela mówi, że jego krótka wizyta w rozdartym wojną kraju w zeszłym tygodniu potwierdziła, że ??Libia musi konfrontowac się z własnymi problemami migracyjnymi oraz z napływem migrantów z sąsiednich krajów.
Za: vaticannews.va (ang.), 1.06.2020