USA: Kościół prosi prezydenta Trumpa o prawo do pozostania dla młodych migrantów
Jeśli 800.000 imigrantów, którzy przybyli jako dzieci w swoim czasie do USA, rzeczywiście straci w ciągu najbliższych dwóch miesięcy prawo do pozostania w Stanach, grozi to ?kryzysem humanitarnym?. Przestrzega przed tym arcybiskup Los Angeles Joseph H. Gomez.
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział na marzec swoje kroki przeciwko tzw. „marzycielom”. Biskupi amerykańscy faworyzują niższe wymagania prawne dla nielegalnych imigrantów, którzy przybyli jako dzieci. Biskup Joe S. Vasquez, odpowiedzialny za imigrację w Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych powiedział, że rodziny dotknięte katastrofą „zasługują na bezpieczeństwo, współczucie, hojność i sprawiedliwość”.
Biskupi poczuli się zachęceni do zajęcia stanowiska po zapowiedzeniu rozmów prezydenta Trumpa z przedstawicielami obu partii w Kongresie na początku tego tygodnia. Obie strony powinny teraz szybko przystąpić do opracowania i uchwalenia ustawy, która zapewni „marzycielom” bardzo potrzebne zabezpieczenia.
Biskupi wyraźnie sprzeciwiają się wszelkim próbom „umieszczenia niepotrzebnych lub kontrowersyjnych elementów polityki imigracyjnej na drodze do rozwiązania problemu”. Pomoc dla „marzycieli” jest tak pilna, że ??powinna poprzedzać kompleksową reformę prawa imigracyjnego.
Kościół katolicki w Stanach Zjednoczonych jest gotowy, by w najbliższych dniach zainicjować szerszą debatę prezydenta z Kongresem na temat reformy imigracyjnej.
Decyzja sądu federalnego w Kalifornii, która została wydana w sprawie tzw. DACA-dekretu Baracka Obamy wchodzącego w życie w nocy na środę, oceniła Trumpa jako symbol „złamanego i nieuczciwego” systemu prawnego. Zapowiedziałł, że odwoła się od decyzji. W dekrecie z 2012 r. ówczesny prezydent Obama obiecał młodym migrantom daleko idące prawo do pozostania. Trump zawiesił go we wrześniu 2017 r.
Za: www.vaticannews.va (niem.), 11.01.2018