Przestroga przed przyspieszoną repatriacją uchodźców Rohingya do Birmy
Bezpośrednio przed Specjalną Sesją Rady Praw Człowieka ONZ w sprawie kryzysu Rohingya, Stowarzyszenie dla Uciskanych Narodów (niem. GfbV) ostrzega przed pośpieszną repatriacją około 630 000 uchodźców z Rohingya do Birmy. „Bez politycznego rozwiązania problemu Rohingya, nie będzie dobrowolnego powrotu uchodźców” – powiedział we wtorek w Getyndze dyrektor GfbV, Ulrich Delius.
Bangladesz, który przyjął uchodźców Rohingya z sąsiedniego Mjanmar, poprosił o specjalną sesję Rady Praw Człowieka ONZ. Odbywa się ona we wtorek w Genewie i jest wspierana przez 33 z 47 państw członkowskich i 40 członków spoza Rady.
Międzynarodowa społeczność musi nalegać, aby odbyło się niezależne śledztwo w sprawie naruszeń praw człowieka i aby pociągnąć winnych do odpowiedzialności za przemoc, zażądał Delius. „Ponadto Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka musi wyjaśnić, czy zbrodnie popełnione przeciwko ludzkości również wyczerpują znamiona ludobójstwa.”
Podczas swojej ostatniej podróży do Myanmar i Bangladeszu papież Franciszek poprosił rodziny Rohingya o przebaczenie za ich cierpienia. W swoich oficjalnych wystąpieniach podczas podróży Papież jednak z dyplomatycznych powodów nie wymienił Rohingya. Niemniej jednak wcześniej przy innych okazajach oskarżył o wypędzenie.
Za: Radio Watykańskie (niem.), 5.12.2017