Pielgrzymka Parafii Jakubowych i Czcicieli św. Jakuba zrzeszyła na Jasnej Górze ponad 300 osób. Do sanktuarium w sobotę, 28 kwietnia, przybyli wierni należący do parafii św. Jakuba Starszego Apostoła oraz członkowie Bractw św. Jakuba wraz z proboszczami i kustoszami. Pragną oni ożywiać kult św. Jakuba w Polsce i propagować pielgrzymowanie do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii.
Wielu pielgrzymów ubranych było w charakterystyczne płaszcze pielgrzyma, mieli również w widocznych miejscach umieszczone muszle św. Jakuba. Pielgrzymom tradycyjnie towarzyszą relikwie św. Jakuba Apostoła Starszego.
?Przyjeżdżają tu przedstawiciele parafii i bractw św. Jakuba, bo nie przy każdej parafii jest bractwo – wyjaśnia o. Roman Zioła, franciszkanin, kustosz Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku – Bractwo tak naprawdę jest stróżem relikwii św. Jakuba Apostoła, czyli stróżem naszego Patrona. Oczywiście bractwo ma też inne zadania, m.in. związane ze szlakami św. Jakuba, ochroną tych szlaków, dbaniem, żeby te drogi były cały czas odnawiane?.
Dariusz Dmochowski przyjechał z parafii św. Jakuba Apostoła z Jakubowa w diec. zielonogórsko- gorzowskiej. ?Przyjeżdżamy tu całymi rodzinami i widzę, że jest nas coraz więcej na Jasnej Górze, co mnie bardzo cieszy, bo na początku było nas parę osób. Przychodzimy tutaj, bo tu jest Matka, tutaj są korzenie całego Kościoła i my to tak odbieramy, że Bractwo Jakubowe też najpierw musi przyjść do Matki – wyjaśnia pan Dariusz – Na co dzień pielęgnujemy szlak, bo założyliśmy pierwszy szlak z Jakubowa do Zgorzelca, który dalej łączy się z drogami aż do Santiago de Compostela. Pielęgnujemy te szlaki, odnawiamy je, przyjmujemy pielgrzymów. Dużo jest osób, które pielgrzymują, którzy w ten sposób jakoś duchowo się odbudowują, przez wysiłek fizyczny, przez takie właśnie pielgrzymowanie?.
?Obecnie szlaków jest ponad 40., jest parę tysięcy dróg św. Jakuba w Polsce. Tak naprawdę od ?82 roku, kiedy Jan Paweł II wydał Edykt Europejski, rozpoczął się wielki boom, nie tylko w Europie, ale i w Polsce – opowiada o. Zioła – W Polsce jeszcze te drogi są mało uczęszczane, więcej osób wyjeżdża jednak do Hiszpanii, do Portugalii, czy też do Francji, ale trzeba powiedzieć, że coraz więcej Polaków chodzi w tych miejscach, to jest znaczące. Po ?82 roku było parę osób, Polaków, które chodziły do Santiago, a teraz jest ich bardzo dużo i to jest niesamowite?.
?Każdy musi do tego dojrzeć, trzeba odnaleźć w sobie jakiegoś ducha, przez wysiłek fizyczny do Pana Boga, to się człowiek oczyszcza przy takim przejściu. Trochę fizycznego zmęczenia i takiej kontemplacji na szlaku św. Jakuba, to na pewno wyjdzie na dobre każdemu – zapewnia Dariusz Dmochowski – Chodzimy tymi szlakami, w Santiago jeszcze nie byłem, ale wszystko przede mną, planujemy z żoną, że kiedyś się wybierzemy?.
?Duchowość Jakubowa jest inna niż duchowość np. pielgrzymek do Częstochowy – twierdzi o. Roman Zioła – Tu jest, wiadomo, pewna masowość, te pielgrzymki są bardziej znaczące jeśli chodzi o liczby, natomiast pielgrzymki jakubowe, to jest mała liczba, dwie, trzy, parę osób i tutaj chodzi tak naprawdę o zmierzenie się z samym sobą, wchodzenie w głąb człowieka i odkrywanie tego, który mnie pociągnął do tej drogi, który mnie wybrał, czyli tak naprawdę szukanie Stwórcy. Staramy się dbać o to, żeby motywy tej wędrówki były religijne, czyli ludzi wierzących. Wiadomo, że dzisiaj jest też wiele osób, które chodzą po prostu turystycznie, a nie pielgrzymkowo, czy na spotkanie z Bogiem, natomiast my, jako bractwa czy parafie, mamy uwrażliwić, żeby ludzie chodzili z tym przemyśleniem głębokości wiary?.
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona w południe przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Jan Maciejowski, prowincjał Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gdańsku. Zgromadzonych powitał o. Marcin Minczyński, paulin.
?Poprzez nas ta zbolała ludzkość ma doznać konkretnej miłości, miłości Boga. Chrystus dzisiaj posługuje się nami, naszymi zdolnościami i talentami, naszymi zasługami i słabościami, ale nade wszystko posługuje się naszym sercem, sercem pełnym miłości, pełnym przebaczenia, sercem, które potrafi tchnąć w drugiego człowieka nadzieję, której tak dzisiaj świat bardzo potrzebuje. Wiemy doskonale, że nic tak nie przemawia w tym dzisiejszym, zróżnicowanym, skłóconym, poróżnionym świecie, jak świadectwo wspólnoty. Wspólnota, jej zjednoczenie, jej dążenia, jej współodpowiedzialność, jej również dźwiganie jeden drugiego. Taką wspólnotą jest parafia? ? podkreślał w homilii o. Jan Maciejowski i przypomniał słowa papieża Franciszka wypowiedziane w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży – ?Parafia jest nietykalna, musi pozostać jako miejsce kreatywności, odniesienia, macierzyństwa i tego wszystkiego. Tam należy realizować wszelką zdolność kreatywności, a kiedy parafia rozwija się w ten sposób, to dokonuje się to, o czym Kościół mówi, o uczniach-misjonarzach, ta parafia wychodzi ze świadectwem, ta parafia ma siłę przyciągania innych do Chrystusa, bo ta parafia ma moc świadectwa?. A przecież dzisiaj świadectwo tak bardzo przemawia. I to jest zadanie wasze, jako parafii, których patronem jest św. Jakub w sposób szczególny. Jakub, który widział Chrystusa, przez Niego widział Ojca, ale Jakub, który również wyruszył, aby ewangelizować. I to jest zadanie waszych parafii: wychodzenie do ludzi, do potrzebujących, wszędzie tam, gdzie są ludzkie braki, nie tylko te w sensie materialnym, ale nade wszytko te braki w sensie duchowych?.
Na zakończenie Mszy św. uczestnicy pielgrzymki zawierzyli się opiece Matki Bożej.
W programie pielgrzymki znalazła się również Droga Krzyżowa na jasnogórskich Wałach oraz spotkanie w Kaplicy św. Józefa.
Droga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku Camino de Santiago, to szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii, do grobu św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Drogi oznaczone są muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, i żółtymi strzałkami. Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy.
o. Stanisław Tomoń
Biuro Prasowe Jasnej Góry/ sm, es; 28.04.2018