Pastor Jeziernicki: słowa ?Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie?? brzmią dziś w Europie szczególnie
Słowa Ewangelii ?Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie?? brzmią szczególnie w Europie w tym czasie ? powiedział w czwartek pastor Andrzej Jeziernicki, naczelny prezbiter Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w kościele seminaryjnym Trójcy Świętej w Kielcach, głosząc słowo do wiernych podczas nieszporów ekumenicznych inaugurujących Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Nieszporom przewodniczył bp Jan Piotrowski.
– Pismo Święte wzywa nas do okazywania miłości, do dawania siebie innym. Bóg oczekuje od nas ofiary, bo On sam ofiarował swego Syna za nasze grzechy ? mówił pastor Jeziernicki.
Zauważył, że Jezus przypomina Izraelowi sytuację, gdy sami Izraelici byli przybyszami w Egipcie. Zaznaczył, że warto sobie postawić pytanie, kto jest tym przybyszem, choć jest to kwestia, która budzi kontrowersje. ? Czy kilkanaście milionów nowych ludzi w Europie to przybysze, czy ten, kto ucieka, szuka schronienia, jest przybyszem? – pytał.
Chrześcijanie mają otwarte serca i wrażliwość, by nieść pomoc innym, choć z pomaganiem wiążą się trudności i wyzwania, o czym pisał już Andrzej Frycz Modrzewski. – Kościół powinien dbać o głoszenie Słowa Bożego i Ewangelii, ale też pamięć o chorych, ubogich, uwięzionych. Gdy ich wspieramy, wtedy tak naprawdę pomagamy Panu Bogu – mówił pastor Jeziernicki.
Zachęcał też do rozejrzenia się wokół siebie i pochylenia się nad tym zagadnieniem. Przypomniał, że każdego roku ginie 170 tys. chrześcijan: katolików, protestantów, prawosławnych.
Kielecki zbór Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej oficjalnie rozpoczął swoją działalność w 1987 r., choć początki sięgają grudnia 1986 r., gdy odbywały się pierwsze spotkania w mieszkaniach prywatnych, inspirowane przez obecnego pastora, wówczas wędrującego kaznodzieję w zborze lubelskim. Członkowie zboru kieleckiego spotykają się w Ekumenicznej Świątyni Pokoju. Pastor Jeziernicki prowadzi m.in. poradnictwo pastoralne.
Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej ma swoje korzenie w przebudzeniu duchowym związanym z wiarą w ponadnaturalne działanie Ducha Świętego, udzielanego wiernym w dniu Zielonych Świąt. Podstawą Kościoła jest wiara w Jezusa Chrystusa jako jedynego Boga i Głowę Kościoła oraz posłuszeństwo Słowu Bożemu. Chrzest przyjmowany jest w wieku dorosłym.
Do Polski tzw. przebudzenie zielonoświątkowe dotarło z Niemiec i Ameryki. Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej powołano w Polsce oficjalnie w 1929 roku.
Od lat w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się zbiórka na konkretny cel. W tym roku dotyczy oczekującego na przeszczep komórek macierzystych pastora Janusza Daszuty, kierującego wspólnotą metodystów w Kielcach, duchownego mocno zaangażowanego w dialog ekumeniczny. Pastor Daszuta cierpi na ostry rodzaj białaczki.
Tegorocznym hasłem Tygodnia są słowa: ?Prawica Twoja wsławiła się mocą? (Wj 15,6) wyjęte z pieśni Mojżesza, śpiewanej na cześć Boga po wyprowadzeniu Izraela z niewoli egipskiej.
To hasło, wybrane przez chrześcijan z Karaibów, nie tylko przypomina jedne z najważniejszych momentów historii zbawienia, ale wyraża też przekonanie, że Bóg nadal działa dla wyzwolenia człowieka i jest gotów okazać moc swej prawicy.
W diecezji kieleckiej w spotkaniach ekumenicznych uczestniczy zwykle nieduża grupa osób ? zazwyczaj od kilkudziesięciu do ponad stu. W przygotowanie i przebieg Tygodnia zawsze angażuje się Koło Ekumeniczne WSD. W minionym roku członkowie Koła byli m.in. we Lwowie i gościli w seminarium greckokatolickim, odbyli także wyprawę szlakiem cerkwi drewnianych. Jest także wierna grupa osób świeckich angażujących się w modlitwy i spotkania Tygodnia.
Za: KAI, 18.01.2018