Kolejne ofiary kryzysu migracyjnego na Morzu Śródziemnym
Policja libijska znalazła blisko wybrzeża co najmniej 30 ciał migrantów, w tym 18 kobiet i troje dzieci.
Kilka dni temu Światowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM) opublikowała dane, które pozwoliły dostrzec niewielki trend spadku przybywających ze strony Libii w kierunku Europy na „centralnej trasie Morza Śródziemnego?. Mniej optymistyczny jest ks. Gianni De Robertis, dyrektor generalny Fundacji Migrantes włoskiego Episkopatu:
„Zanim dokonamy oceny, potrzebujemy czasu, tymczasowa sytuacja nie pozwala stwierdzić, że migracje ustaną.”
Można zaobserwować natomiast pojawienie się narastającej fali migrantów z Tunezji. Władze włoskie wezwały agendy rządowe libijskie do większej stabilizacji politycznej w tym kraju. Premier Włoch Paolo Gentiloni zwrócił się również do różnych organizacji o wykorzystania szansy wypływającej z niedawnego otwarcia przez władze libijskie, i przeprowadzenie kontroli w obozach dla uchodźców. Wskazano na otwarcie korytarzy humanitarnych jako środek zmniejszający przestępstwa handlarzy ludźmi i dający nadzieję ludziom, którzy uciekają ze swoich krajów. Ks. De Robertis powiedział:
„Musimy również ponownie stworzyć możliwość migracji w bezpieczny i właściwy sposób (…). Niestety nasze rządy … nasza Europa jest zatroskana ratowaniem granic, lecz nie ludzi. A jest to przecież ta sama Europa, która zawsze była światłem w obronie praw człowieka”.
za: Radio Watykańskie (wł.) 26.11.2017