Zjawisko przemieszczania się ludzi ma również poważny wpływ na kontynent afrykański. Afryka jest nie tylko obszarem tranzytowym w kierunku Europy i Ameryki Północnej, ale sama jest celem migracji wewnętrznych.
Według statystyk Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) na kontynencie afrykańskim zjawisko migracji jest poważnym wyzwaniem. W 2017 roku na całym świecie 258 milionów ludzi opuściło swoje kraje, szukając lepszych warunków życia w innym miejscu, ale tylko 35% podróżowało z południa na północ, czyli z krajów południa na północ. W Afryce 19,4 mln Afrykanów wyemigrowało z ojczyzny do innego kraju na kontynencie.
„Zjawisko migracji na kontynencie afrykańskim jest mało znane” – wyjaśnia Fabrizio Cavalletti z Caritas Italy – Africa Desk. „To (migracja w Afryce) jest złożone zjawisko, w którym znajdujemy ludzi uciekających ze swoich krajów z powodów politycznych, wojen, przemocy, ale także dlatego, że szukają większego bezpieczeństwa ekonomicznego. Nie zapominajmy o tym, że jesteśmy świadkami przepływu Afrykanów którzy, nie udając się w poszukiwaniu szczęścia w Europie i nie integrując się, wracają, aby odbudować swoje życie w swoim lub sąsiednim kraju „- powiedział Cavalleti.
Archidiecezja Dakar i Caritas Senegal zainicjowały Punkt d’Accueil pour Réfugiés et Immigrés (Pari)
Aby odpowiedzieć na potrzeby uchodźców, archidiecezja Dakar i Caritas Senegal rozpoczęły w 1995 r. Punkt d’Accueil pour Réfugiés et Immigrés (Pari), centrum orientacyjne dla migrantów przebywających już na terytorium Senegalu. Przez lata projekt uzyskał wsparcie niektórych europejskich organizacji Caritas, w tym włoskiej.
Ta senegalska inicjatywa, wyjaśnia Fabrizio Cavalletti, nie została zainicjowana przez powszechny Kościół katolicki lub instytucje europejskie, ale powstała jako inicjatywa lokalnego Kościoła, aby odpowiedzieć na wyzwanie, które było coraz bardziej odczuwalne i obecne w Senegalu. Cavalleti podkreśla, że ??należy pamiętać, że Afryka Zachodnia jest celem 79% afrykańskich migrantów przemieszczających się w obrębie kontynentu.
Pari jest węzłem sieci
Centrum orientacyjne w Dakarze, „Pari”, jest węzłem w złożonej sieci. Migranci są przyjmowani przez krajowych i międzynarodowych wolontariuszy, którzy słuchają ich historii, a następnie zgodnie z ich potrzebami, kierują ich do innych ośrodków prowadzonych przez państwo lub organizacje międzynarodowe. To w tych ośrodkach znajduje się żywność, odzież i opiekę medyczną.
Cavalletti dodaje, że w ciągu 23 lat w 'Pari’ udzielono pomocy tysiącom migrantów. Wśród nich najwięcej pochodziło z 35 krajów afrykańskich i miało mniej niż 30 lat. W tej liczbie jest wiele dzieci i dziewcząt.
W 'Pari’ każda osoba ma inną historię i kondycję fizyczną. Są tacy, którzy przechodzą przez Senegal, aby udać się do Europy i ci, którzy przenoszą się z jednego sąsiedniego kraju afrykańskiego do drugiego.
Jest także wielu senegalczyków, którzy przybywają ze wsi, aby szukać pracy w mieście.
Agenzia Fides – Dakar, Senegal
Za: www.vaticannews.va, 30.12.2018