Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin wyraził żal, że Włochy nie podpiszą Światowego Paktu w sprawie Migracji. Włochy są jednym z krajów, których rządy podjęły taką decyzję. Jest wśród nich też Polska.
Dziennikarze w Rzymie poprosili kardynała Parolina o komentarz do decyzji rządu Włoch, który na razie nie podpisze globalnego paktu dotyczącego migracji i nie wyśle swej delegacji do Marrakeszu w Maroku, gdzie w najbliższych dniach dokument ma zostać przyjęty. Włoska Rada Ministrów postanowiła, że najpierw stanowisko wobec paktu musi zająć parlament.
„Nie mam żadnego komentarza, ale szkoda” – odparł sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Następnie podkreślił: „Mamy nadzieję, że to nie zmniejszy zaangażowania wspólnoty międzynarodowej, bo na te problemy potrzebne są wspólne, globalne odpowiedzi”.
„Światowy Pakt w sprawie Migracji nie jest obowiązkowy, ale to dobry punkt odniesienia, by wspólnie i w odmienny sposób podejść do migracji” – ocenił kardynał Parolin. Podkreślił, że Stolica Apostolska w „decydującej mierze współpracowała” w redagowaniu dokumentu.
Umowa dotycząca migracji ludności, opracowana w lipcu w ramach ONZ, porusza takie kwestie, jak konieczność minimalizowania czynników, będących przyczyną opuszczania kraju pochodzenia i postuluje zwiększenie dostępności regularnej migracji, a także ratowanie migrantów, wzmocnienie transgranicznej walki z przemytem migrantów oraz bezpieczne i skoordynowane zarządzanie granicami.
We włoskim rządzie głównym przeciwnikiem paktu jest wicepremier i szef MSW Matteo Salvini.
Salvini, przywódca prawicowej Ligi, który realizuje zaostrzoną politykę migracyjną, oświadczył: „Nie widzę powodu do tego, by delegować instytucje ponadnarodowe do podejmowania decyzji, które należą do poszczególnych państw”. „Nie widzę powodu do tego, by zrównać tak zwanych migrantów ekonomicznych z uchodźcami politycznymi” – dodał.
W lipcu dokument został wstępnie zaakceptowany w Marrakeszu przez 192 kraje członkowskie ONZ.
Światowego Paktu w sprawie Migracji nie podpisze między innymi Polska. Podobne decyzje zapowiedziały Austria, Węgry, Czechy, Izrael i USA.
Za: www.deon.pl /PAP/, 5.12.2018