Kielecka kuria pomaga w zorganizowaniu Dnia Uchodźcy i opieki nad emigrantami
Materiały duszpasterskie dotyczące opieki i współpracy z uchodźcami, organizacji przypadającego w drugą niedzielę stycznia Dnia Uchodźcy oraz zachętę do rozważenia tej problematyki, kuria kielecka przekazała księżom proboszczom parafii diecezji kieleckiej.
Księżom przesłane zostały przygotowane przez Radę KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek we współpracy z Caritas Polska do duszpasterskiego wykorzystania w niedzielę 14 stycznia 2018 r. Opracowano również sugestie, w jaki sposób można duszpastersko pomóc uchodźcom.
W diecezji kieleckiej są to głównie Ukraińcy, dla których od 17 września 2017 r. funkcjonują dwa ośrodki duszpasterskie: przy parafii św. Jana Chrzciciela w Kielcach oraz przy parafii św. Brata Alberta w Busku ? Zdroju. Zostały one powołane dzięki dekretom i porozumieniu bp. Jana Piotrowskiego oraz greckokatolickiego biskupa Vladymira Juszczaka. Prowadzi je duchowny greckokatolicki.
W Polsce przebywa według różnych danych szacunkowych ok. 1 mln migrantów ekonomicznych z Ukrainy. W materiałach duszpasterskich zachęca się, aby w okresie Bożego Narodzenia i po Nowym Roku w parafiach zorganizować spotkanie parafian z migrantami w Ukrainy, w ?duchu miłości chrześcijańskiej dla lepszego poznania się, wsłuchania w ich historie, radości i problemy, warunki pracy, mieszkania, tym bardziej, że w wielu parafiach istnieje potencjał wolontariatu do organizowania lekcji języka polskiego i poznania kultury polskiej?.
Zachęca się także do skorzystania z programu pracy wśród migrantów i uchodźców w Polsce i za granicą, który przyjęła Caritas Polska. Jest on możliwy do zaadaptowania przez Caritas diecezjalne.
Wkrótce ruszy zainagurowana przez papieża Franciszka kampania Caritas Internationalis i Caritas Polska pt. ?Share the Journay? promująca spotkania z uchodźcami i migrantami.
W przekazanych do parafii materiałach apeluje się o ?odwagę i wyobraźnię, aby migranci znaleźli wśród wiernych współczującą wspólnotę otwartych serc? oraz zachęca się do objęcia opieką duszpasterską coraz większą grupę osób wracających z dłuższego pobytu za granicą.
Za: KAI, 4.01.2018