Jedna trzecia uchodźców chrześcijan wróciła do Iraku
Dobra wiadomość z Mezopotamii: już jedna trzecia chrześcijan, którzy uciekli przed tzw. „Państwem Islamskim” w 2014 roku, powróciła do Iraku. To około 30 000 osób – informuje Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). Po raz pierwszy liczba osób powracających była większa niż tych, którzy przebywali w rządowych obozach dla uchodźców.
W sumie 3,22 miliona osób wewnętrznie przesiedlonych powróciło do swoich domów na przełomie roku, ogłosiła organizacja. Natomiast 2,61 miliona znajduje się nadal w obozach. W grudniu ubiegłego roku premier Iraku Haidar Al Abdadi oficjalnie ogłosił zwycięstwo nad tak zwanym „Państwem Islamskim”.
Większość z powracających chrześcijan żyła wcześniej na równinie Niniwa. Organizacje pomocowe, jak np. „Kościół w Potrzebie”, zapewniają ogromne wsparcie dla odbudowy warunków życia. Szczególnie wysoki odsetek, bo ok. 2/3 powracających, to chrześcijanie z wioski Teleskuf. Tutaj ponownie rozpoczął swoją działalność kościół katolicki. Do Karakosch wróciła połowa mieszkańców, około 2500 osób. Miasto stało się symbolem dla irackich chrześcijan, kiedy tysiące chrześcijan uciekło tam na początku inwazji ISIS.
www.vaticannews.va (niem.), 06.01.2018