Papież Franciszek postanowił w 2015 r., aby 8 lutego był w Kościele Międzynarodowym Dniem Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi. W Polsce niewiele się na ten temat mówi. W tym roku tematem przewodnim tego Dnia mają być dzieci: Są dziećmi, a nie niewolnikami. Patronuje temu Józefina Bakhita, niewolnica z Sudanu, która została świętą.
Informacja Radia Watykańskiego
Najbardziej znane katolickie inicjatywy w Polsce zajmujące się pomocą ofiarom handlu ludźmi to: Sieć Bakhita i Stowarzyszenie Po Moc.
Z inicjatywy papieża Franciszka w 2014 r. powstała międzynarodowa grupa szefów policji i biskupów Santa Marta Group, która podjęła się współpracy w zwalczaniu handlu ludźmi, współczesnego niewolnictwa i pomocy ofiarom tego precederu. Nazwa grupy wzięła się z miejsca pierwszego spotkania – Domu Świętej Marty w Watykanie, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie z papieżem Franciszkiem. Podpisano wówczas (10.04.2014 r.) z udziałem przedstawicieli Polski wspólną Deklarację o Współpracy. Patronką Santa Marta Group została św. Józefina Bakhita. Więcej informacji: Santa Marta Group.
Św. Józefina Bakhita, nowa patronka niewolników i ludzi walczących z handlem ludźmi, została wyniesiona na ołtarze w 2002 r. przez św. Jana Pawła II.
Sieć Bakhita to międzynarodowa, międzyzakonna inicjatywa zajmująca się w Kościele wsparciem w zwalczaniu i zapobieganiu handlowi ludźmi oraz pomocą pokrzywdzonym w wyniku tego procederu.
Józefina Bakhita urodziła się w 1868 r. w Sudanie. W wieku około 10 lat została porwana i stała się niewolnicą. Wielokrotnie sprzedawana kolejnym właścicielom, doświadczyła niemal wszystkich fizycznych i duchowych cierpień wynikających z niewolnictwa. Gdy ostatecznie znalazła się w rękach Callisto Legnani’ego, włoskiego konsula, odzyskała wolność. Wraz z nim udała się do Włoch, by zajmować się jego rodziną. Tam zetknęła się ze zgromadzeniem Córek Miłosierdzia, które podjęło trud jej religijnego wykształcenia. Po kilku miesiącach przygotowań Bakhita przyjęła chrzest i bierzmowanie. Otrzymała wówczas imię Józefina – jako znak nowego życia. Kilka lat później wstąpiła do zgromadzenia Córek Miłosierdzia w Wenecji. Przez następnych 50 lat służyła Bogu i współsiostrom, podejmując najprostsze prace: gotowanie, sprzątanie, szycie. Jej przyjemny wygląd i ciepły głos pomagał wielu biednym i opuszczonym, którzy przychodzili do klasztoru, w którym mieszkała. Po długotrwałej chorobie zmarła w 1947 r.
W 1992 r. beatyfikował ją św. Jan Paweł II. W następnym roku, podczas swej podróży apostolskiej do Afryki, mówił: „Ciesz się, Afryko! Bakhita wróciła do ciebie: córka Sudanu, sprzedana w niewolę, cieszy się już wolnością – wolnością wiekuistą, wolnością świętych!” W październiku 2000 r. św. Jan Paweł II kanonizował Józefinę Bakhitę. Benedykt XVI w encyklice Spe salvi przytoczył natomiast jej życiorys jako przykład nierozerwalnej i determinującej relacji wiary i nadziei w życiu chrześcijan.
Źródło: www.brewiarz.pl; więcej na stronie Sióstr Kanosjanek Córek Miłości Służebnic Ubogich
O sieci Bakhita: Sieć Bakhita w Polsce
Stowarzyszenie Na Pomoc założone przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej w Katowicach pomaga kobietom prostytutkom i zagrożonym prostytucją.