W kurii metropolitalnej łódzkiej zakończyło się pierwsze spotkanie powołanego wczoraj komitetu pomocy migrantom – ofiarom wojny na Ukrainie. W spotkaniu wzięli udział abp Grzegorz Ryś, przedstawiciele wojewody łódzkiego i prezydenta miasta. – Trzeba zorganizować żywiołowy, oddolny ruch, który widzimy wśród wszystkich ludzi dobrej woli, wierzących i niewierzących – tłumaczył po spotkaniu metropolita łódzki.
W spotkaniu uczestniczyli członkowie komitetu, w tym Piotr Cieplucha – wicewojewoda łódzki oraz Mariusz Goss – dyrektor Biura Promocji Komunikacji Społecznej i Turystyki Urzędu Miasta Łodzi.
– Wszyscy zgodnie stwierdzili, że nikt nie chce tworzyć jakichś równoległych działań, tylko chodzi o to, aby ta pomoc była kompetentna, konkretna i skuteczna. To wymaga sensownej kooperacji wszystkich podmiotów, które chcą się tą pomocą zająć. Chodzi o współpracę, która pomoże zorganizować jakiś żywiołowy, oddolny ruch, który widzimy wśród wszystkich ludzi dobrej woli, wierzących i niewierzących – podkreślił po spotkaniu abp Grzegorz Ryś.
– Uchodźcy w momencie, kiedy przekroczą granicę i zostaną spisani przez Straż Graniczną na terenie jednego z dwóch województw graniczących z Ukrainą – lubelskiego lub podkarpackiego – są kierowani do różnych części Polski. Przyjeżdżają też do Łodzi. Tu mamy dwa punkty recepcyjne: na dworcu Łódź Fabryczna i na dworcu PKS Łódź Kaliska, gdzie uchodźcy są transportowani, a następnie rozmieszczani w różnych częściach naszego województwa. Pomijając sferę prywatną tych, którzy przyjeżdżają do swoich przyjaciół i rodziny, mieszkają i pracują w Polsce – tłumaczy Piotr Cieplucha, wicewojewoda łódzki.
Na terenie Łodzi pomoc migrantom już jest realizowana. Rodziny ukraińskie są kierowane do osób, które zgłosiły się do udzielenia pomocy. Przygotowany jest również – na prośbę mera Lwowa – prowiant dla mieszkańców tego miasta. – Zebraliśmy już dwa tiry żywności i zbieramy produkty spożywcze na trzeci tir, gdyż serca łodzian są olbrzymie – dodaje Mariusz Goss z Urzędu Miasta.
Koordynacja działań między stronią rządową, samorządową, instytucjami pozarządowymi i na poziomie Kościoła stworzyła bazę ośrodków, w których można w pierwszej chwili przyjąć przybywających do centralnej Polski i potrzebujących schronienia. Po stronie Kościoła są m.in. domy rekolekcyjne, domy formacyjne, klasztory – zauważa abp Ryś.
Pomoc uchodźcom z Ukrainy jest udzielana na terenie całego województwa łódzkiego. – To, czy będzie długofalowa czy krótkotrwała, zależy od biegu wydarzeń na Ukrainie – zauważa wicewojewoda łódzki. – Państwo polskie potrzebuje wielu rąk do pracy i jako państwo jesteśmy w stanie zapewnić uchodźcom miejsca pracy zarobkowej, aby mogli u nas normalnie żyć i pracować, ale jesteśmy również przygotowani na to, że gdy ustaną działania wojenne, będzie trzeba pomóc Ukraińcom w powrocie do ich własnych domów – dodaje.
Łódź ma dwa miasta partnerskie na Ukrainie – Lwów i Odessę. – Na ten moment w Ukrainie wiele rzeczy można kupić, więc jest dużo łatwiej przekazać tam pomoc finansową niż rzeczową, a o tę pomoc będziemy apelować – tłumaczy abp Ryś.
Jak konkretnie wierni archidiecezji łódzkiej mogą pomoc mieszkańcom Ukrainy? – Proszę, tak jak Ojciec Święty Franciszek, o prawdziwą modlitwę i post w Środę Popielcową w intencji pokoju. Do modlitwy i postu można dołączyć jałmużnę. Zapraszam do ofiarności: zebrane środki przekażemy w całości Ukrainie. Potem są dalsze możliwości. Jeśli będziemy organizować jakąś pomoc materialną, konwój łódzkiej Caritas, natychmiast to ogłosimy i poprosimy o wsparcie. Będziemy również zbierać informację przez proboszczów co do tego, kto – osoba prywatna czy rodzina – chciałby u siebie przyjąć rodzinę z Ukrainy. Mając te dane, będziemy mogli łączyć oferujących pomoc z tymi, którzy tej pomocy potrzebują – zaznacza hierarcha.
Łodzianie chcący pomóc mieszkańcom Ukrainy mogą zgłosić się za pośrednictwem danych kontaktowych zamieszczonych na stronie urzędu miasta. – Miasto Łódź jest gościnne gościnnością swoich mieszkańców, a ja myślę, że nie powinniśmy się na tym zawieść – dodaje dyrektor miejskiego Biura Promocji Komunikacji Społecznej i Turystyki.
Na niedzielną (godz. 19.00) wspólną modlitwę o pokój na Ukrainie i w Europie do katedry łódzkiej zaprasza abp Grzegorz Ryś. W Środę Popielcową o godz. 19.30 w parafii pw. św. Mateusza w Kościele Ewangelicko-Augsburskim odbędzie się ekumeniczna modlitwa o pokój w duchu Taize.
Za: KAI, 26.02.2022