Litwa i Łotwa podejmują kroki, aby powstrzymać migrantów przekraczających ich granice z Białorusią
Migranci próbujący dostać się na Łotwę spotkali w środę patrole wojskowe, dzień po tym, jak ten kraj wschodnioeuropejski ogłosił stan wyjątkowy na swojej granicy.
Według Baltic News Service straż graniczna, siły zbrojne i policja będą upoważnione do nakazywania nielegalnym imigrantom powrotu do kraju, z którego przybyli, i użycia siły fizycznej, jeśli ci odmówią.
Raport informuje również, że od 6 sierpnia zatrzymano około 283 osoby za nielegalne przekroczenie granicy Łotwy z Białorusią, co daje łącznie 343 osoby.
Stan wyjątkowy ma trwać od 11 sierpnia do 10 listopada.
Litwa odstrasza przed wjazdem
Na sąsiedniej Litwie władze postawiły ogrodzenie, aby uniemożliwić wjazd do ich kraju.
Do tej pory w tym roku 4026 osób nielegalnie przekroczyło granicę Litwy z Białorusi, w porównaniu z 74 ogółem w 2020 roku.
Litewski parlament zagłosował również za zezwoleniem, aby wojsko i straża graniczna patrolowały granicę oraz zawracały osoby nielegalnie przekraczające granicę.
Ci, którzy chcą ubiegać się o azyl, muszą teraz zrobić to na oficjalnym przejściu granicznym lub w ambasadzie.
Litwa twierdzi, że Białoruś pozwala migrantom przedostać się do granicy litewskiej po wylądowaniu w stolicy Białorusi, Mińsku.
Napięcia z Białorusią
Oba kraje oskarżają Białoruś o zezwalanie migrantom na nielegalne wkraczanie na ich terytoria oraz o wykorzystywanie kwestii migracji do zmuszenia Unii Europejskiej do odwrócenia nałożonych sankcji.
Polska, która również była świadkiem napływu migrantów na swoje terytorium, mówi, że Białoruś mści się za decyzję Warszawy w tym tygodniu o udzieleniu schronienia białoruskiej sportsmence, która odmówiła powrotu do domu z igrzysk olimpijskich w Tokio.
W maju tego roku Białoruś zdecydowała się na wpuszczenie migrantów na Litwę w odwecie za sankcje UE nałożone po tym, jak Mińsk zmusił samolot Ryanair do lądowania na jej ziemi i aresztował na pokładzie blogera-dysydenta.
Większość migrantów pochodzi z Iraku, a następnie z Republiki Konga i Kamerunu.
Za: www.vaticannews.va (ang.), 11.08.2021