W trosce o obecny rozwój amerykańskiej polityki migracyjnej biskupi ze Stanów Zjednoczonych i Meksyku chcą wzmocnić swoje stanowisko i krytykę sytuacji oraz omówić wspólne podejście. Swoją obecność na trzydniowym spotkaniu, które rozpoczyna się w El Paso w Teksasie w najbliższy poniedziałek, zapowiedziało 14 biskupów z przygranicznych diecezji, przedstawiciele organizacji społecznych zajmujących się migracją i z Kościoła, a także papieski wysłannik.
Organizatorom zależy na tym, aby ?na zasadzie pewnego procesu połączyć siły i nie pozostawić migrantów jedynie politykom? – donosi platforma ?Catholic News Service?.
Papież Franciszek wysłał do spotkania w El Paso o. Roberta Starka z watykańskiego Biura ds. Migrantów i Uchodźców. Również Konferencja Episkopatu USA będzie reprezentowana przez ekspertów wysokiego szczebla. W ramach spotkania przewidziana będzie również publiczna modlitwa dla członków różnych wyznań. Symbolicznie zostanie pobłogosławiona pustynia przypominająca o wielu imigrantach, którzy zginęli na jej niebezpiecznych szlakach.
Ogłoszenie stanu wyjątkowego przez Trumpa
Aktualnym tłem spotkania jest deklaracja stanu wyjątkowego ogłoszona przez prezydenta Donalda Trumpa, który tym sposobem chce zmusić zdominowaną przez demokratów Izbę Reprezentantów, aby zatwierdziła fundusze na budowę muru granicznego między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem. Kongres wyraził zgodę na 1,375 miliardów dolarów (1,21 mld Euro) dla Trumpa, na budowę barier granicznych – znacznie mniej niż to, czego zażądał Trump (5,7 mld dolarów). Poprzez ogłoszenie stanu wyjątkowego Trump pragnie sięgnąć po następne ok. 6,7 mld dolarów z innych źródeł, przede wszystkim z Pentagonu. Demokraci z amerykańskiego Kongresu chcą zagłosować we wtorek nad zakończenie stanu wyjątkowego.
www.vaticannews.va (niem.), kap-rl, 25.02.2019