Rodziny muszą mieć możliwość przebywania razem, a ochrona granic nie powinna utrudniać tej zasady – takie stanowisko wyrazili biskupi katoliccy o niedawno przyjętej przez rząd USA „zerowej tolerancji” dotyczącej imigracji.
Delegacja Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) spotkała się z katolickimi organizacjami charytatywnymi i organami rządowymi na granicy USA z Meksykiem na początku lipca. Wizyta duszpasterska, prowadzona przez prezydenta Konferencji Biskupów USA, kardynała Daniela DiNardo, oceniła sytuację rodzin rozdzielonych na granicy po wprowadzeniu w maju przez rząd USA „politykizerowej tole rancji”.
„Dzieci, które zostały oddzielone od swoich rodzin, muszą się z nimi połączyć. To już się zaczęło i cieszymy się, że to widzimy, ale na pewno jeszcze się nie skończyło. Podczas tego procesu mogą pojawić się komplikacje, ale musi to być zrobione i jest to pilne „- powiedział kard. DiNardo na konferencji prasowej po wizycie na granicy.
Arcybiskup Jose Gomez z Los Angeles, wiceprezydent USCCB, powiedział dziennikarzom, że imigracja jest „nie tylko kwestią polityki. To kwestia człowieczeństwa. ”
„Potrzebujemy całościowej reformy imigracyjnej” – dodał DiNardo. W tym celu wezwał katolików do zaangażowania się w tej sprawie ze swoimi przedstawicielami w Kongresie USA. Jedność rodziny jest „istotna dla osoby ludzkiej”, powiedział Gomez, „i jesteśmy gotowi zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby to umożliwić.”
Wcześniej w czerwcu przewodniczący Komitetu ds. Migracji USCCB, biskup Joe Vásquez, wezwał rząd USA do zakończenia polityki oddzielania dzieci od ich rodzin na granicy.
„Nasz rząd ma prawo decydować o tym, jak zapewnić, aby małe dzieci nie były oddzielone od rodziców i narażone na nieodwracalne szkody i traumę”, czytamy w oświadczeniu wydanym 13 czerwca.
Biskup Vásquez stwierdził, że „rodziny są podstawowym elementem naszego społeczeństwa i muszą mieć możliwośc pozostania razem. Chociaż ochrona naszych granic jest ważna, możemy i powinniśmy lepiej działać jako rząd i społeczeństwo, aby znaleźć inne sposoby zapewnienia bezpieczeństwa. Oddzielanie dzieci od ich matek nie jest odpowiedzią i jest niemoralne „.
Prezydent USCCB kardynał Daniel DiNardo poparł to oświadczenie, podobnie jak papież Franciszek.
Kardynał DiNardo odniósł się także do niedawnej decyzji Prokuratora Generalnego USA o ograniczeniu podstaw do udzielenia azylu, z wyłączeniem przemocy domowej i innych rodzajów przemocy popełnianych przez podmioty niepaństwowe. Decyzja ta „wywołuje głębokie zaniepokojenie, ponieważ potencjalnie pozbawia azylu wiele kobiet, które nie mają odpowiedniej ochrony” i „neguje doświadczenie dziesięcioleci precedensów”.
USCCB opracowała zestaw rozporządzeń i rozwiązań ws. separacji rodzinnej dla tych, którzy chcą pomóc lub chcą dowiedzieć się więcej w tym temacie. Są to podstawowe informacje w języku angielskim i hiszpańskim, dane kontaktowe do wyszukiwania dzieci w separacji oraz informacje o tym, jak zostać rodzicem zastępczym dla dzieci bez opieki.
Więcej informacji na temat separacji rodzin można znaleźć w sekcji zasobów strony internetowej kampanii USCCB Justice for Immigrants.
Katolicy w USA już pomagają dzieciom imigrantom odseparowanym od rodziców, a wiele z nich oferuje rodziny zastępcze.
Karaibska i latynoamerykańska kościelna sieć migracji, azylu i handlu ludźmi (CLAMOR, zgodnie z jej akronimem w języku hiszpańskim) wyraziły zaniepokojenie praktyką separacji. Prawa człowieka, jak stwierdziły te organizacje, muszą być zawsze szanowane, a dobro dziecka musi być podstawową troską o wszystkie dzieci.
Administracja USA ogłosiła 7 maja br. „zerową tolerancję” dla imigrantów. Zasady przewidywały natychmiastowe ściganie osób przekraczających granicę nielegalnie w USA – w tym także tych, które mogą złożyć wniosek o azyl.
Osoby w wieku powyżej 18 lat zostały automatycznie zatrzymane. Dzieci nie mogły jednak zostać aresztowane, a zatem zostały oddzielone od rodziców i członków rodziny i umieszczone w specjalnych ośrodkach, dopóki postępowanie karne przeciwko ich rodzicom nie zostanie wyczerpane. Ponad 2000 dzieci zostało oddzielonych od rodziców w ciągu sześciu tygodni.
20 czerwca prezydencki nakaz wykonawczy zakończył tę praktykę. Jednak utrzymał twarde stanowisko w sprawie imigracji i nadal zapewnia natychmiastowe postępowanie karne wobec osób nielegalnie przekraczających granicę. Rodzice i dzieci będą teraz przetrzymywani razem, podczas badania przez sąd imigracyjny ich spraw. 27 czerwca sędzia federalny nakazał, aby rozdzielone rodziny zostały połączone ze swoimi dziećmi w ciągu 30 dni i wcześniej, jeśli dziecko ma mniej niż pięć lat.
Za: ICMC (International Catholic Migration Commission), 3.07.2018