Świąteczno-noworoczne spotkanie przewodników świętokrzyskich rozpoczęła Msza św. sprawowana kościele św. Wojciecha w Kielcach przez bp. Jana Piotrowskiego. Liturgia na początku nowego roku i przed kolejnym sezonem to wieloletnia tradycja przewodników.
Jak powiedział Marcin Sołtys, prezes Koła Przewodników Świętokrzyskich Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego „Bartek”, historia spotkań noworocznych przewodników sięga lat 80. XX wieku. Pierwsze odbyło się w Domu Księży Emerytów, następne na Świętym Krzyżu, później w klasztorze na Karczówce, a to dzisiejsze – w parafii św. Wojciecha w Kielcach.
W homilii bp Jan Piotrowski wskazał na postać szczególnego przewodnika – św. Jana Chrzciciela, jako przede wszystkim przewodnika na drodze wiary, prostującego ścieżki. Zwrócił też uwagę na piękno i niepowtarzalność ziemi świętokrzyskiej oraz wielkie wyzwanie, jakie niesie misja przewodnicka. – Jezus jest najznamienitszym przewodnikiem, bo kto pójdzie za Nim, nie zbłądzi – mówił.
Zauważył także trudności misji przewodnickiej. – Znać dobrze ludzkie potrzeby na drodze życiowej wędrówki, a także te na szlakach turystycznych i pielgrzymkowych Ziemi Świętokrzyskiej to wielkie wyzwanie. Pewnie łatwiej jest wyznaczyć trasę wędrówki na mapie, niż poznać człowieka, wyjaśnić mu skalę trudności na przemierzanym szlaku i prosić o dyscyplinę podczas marszu – zaznaczył bp Jan Piotrowski.
Nawiązał także do historycznego wydarzenia z 3 czerwca 1991 r., gdy przewodnicy świętokrzyscy obdarzyli pielgrzymującego po Polsce Jana Pawła II tytułem Honorowego Przewodnika po Górach Świętokrzyskich.
W województwie świętokrzyskim Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze administruje około 430 kilometrami szlaków górskich i ok. 300 km szlaków nizinnych. Przewodnicy angażują się w wiele wydarzeń religijnych, a jedno z najważniejszych to jesienny Rajd Pielgrzymkowy trzech diecezji na św. Krzyż z udziałem tysięcy osób, czy majówka rowerowa z bp. Marianem Florczykiem.
Za; KAI, 7.01.2023