Angielscy i szkocki biskupi apelują w sprawie migrantów w Calais
Po wizycie w Calais w zeszłym roku biskup Paul McAleenan, biskup ds. Azylu i Migracji dla Anglii i Walii oraz biskup William Nolan, przewodniczący Justice and Peace Scotland, wydali wspólne oświadczenie wzywające rząd brytyjski do zaangażowania się w pomoc imigrantom w Calais. Po ostatnich wydarzeniach wydali kolejne wspólne oświadczenie.
Stanowisko biskupów Anglii i Szkocji
„Z zadowoleniem przyjmujemy pozytywne aspekty Traktatu z Sandhurst, który wejdzie w życie 1 lutego. To porozumienie, pierwszy traktat dotyczący granicy z Calais od 15 lat, usprawni proces migracji z Francji do Wielkiej Brytanii. Tam, gdzie migranci zmuszeni są czekać do sześciu miesięcy, będą teraz mogli przedostać się w ciągu 1 miesiąca, a dzieci w ciągu 25 dni.
Rząd i służby cywilne muszą poczuć się odpowiedzialne za wdrażanie tej decyzji, w szczególności przy stosowaniu przepisów Dublin III, które pozwalają dzieciom na połączenie się ze swoimi rodzinami w Wielkiej Brytanii. Rząd powinien widzieć w tym szansę, by okazać więcej humanitaryzmu i współczucia w systemie migracyjnym.
Z zadowoleniem przyjmujemy także zobowiązanie Wielkiej Brytanii do wspierania Francji w zapewnianiu zakwaterowania osobom przebywającym wcześniej w rejonie Dunkierki i Calais oraz do ściślejszej współpracy w walce z przestępczością zorganizowaną, w tym z winnymi handlu ludźmi. Udoskonalenie środków prawnych, dzięki którym migranci mogą uzyskać dostęp do Wielkiej Brytanii, samo w sobie ograniczy liczbę przestępczych działań.
Jesteśmy jednak przekonani, że dodatkowe 44,5 miliona funtów, obiecane przez Wielką Brytanię Francji i proponowane zaostrzenie bezpieczeństwa granic, nie może prowadzić do dalszej przemocy i brutalności wobec młodych migrantów, których życie jest już naznaczone przez nędzę i cierpienie.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z oświadczenia Amber Rudd, że ramy czasowe poprawki Dubs zostały przeniesione na styczeń 2018 r. Jednakże zdecydowanie żałujemy, że ta sposobność nie została wykorzystana do zobowiązania się do zwiększenia liczby małoletnich bez opieki i przyjętych w tym kraju. Wzywamy rząd do ponownego rozważenia tego stanowiska. Nie można ignorować wrodzonej, danej przez Boga godności wszelkiego ludzkiego życia, zwłaszcza niewinnych dzieci „.
Za: www.vaticannews.va, 22.01.2018