Amb. J. Kotański o audiencji papieża dla dyplomatów przy Stolicy Apostolskiej: migracja, Ukraina, rodzina, chrześcijaństwo w Europie
Migracja, konflikty na Ukrainie i na świecie, rodzina, erozja wartości chrześcijańskich w krajach Zachodu – to zdaniem Janusza Kotańskiego, ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, najważniejsze z punktu widzenia Polski wątki wystąpienia papieża Franciszka podczas tradycyjnego noworocznego spotkania w Watykanie z korpusem dyplomatycznym. Składając życzenia Ojcu Świętemu, ambasador powiedział, że ten rok jest bardzo ważny dla Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i poprosił Ojca Świętego o modlitwę za naszą Ojczyznę.
Zdaniem amb. Kotańskiego, z polskiego punktu widzenia ważna była kwestia migrantów. „Papież obszerną część swego wystąpienia poświęcił migracji. Zaznaczył dobitnie, że migranci muszą przyjmować i respektować prawa, tradycje i wartości kraju, który ich przyjmuje. Ojciec Święty podkreślił także potrzebę poszanowania wolnej woli krajów, które przyjmują migrantów i jest to suwerenna decyzja danego państwa uzależniona od jego możliwości. Co istotne, papież zwrócił też uwagę, że większość ludzi opuszczających swoje kraje nie chce z nich wyjeżdżać. Wskazał na wagę pomocy, jakiej udziela się na miejscu w Syrii, Jordanii, Libanie i Iraku. Co ważne, we wszystkich tych krajach ze swą pomocą jest obecna Polska” – powiedział amb. Kotański.
Innym ważnym aspektem papieskiego wystąpienia było wyraźne zaznaczenie, że na Ukrainie trwa brutalny konflikt, podczas którego stale giną ludzie. „Pokazuje to, że Stolica Apostolska widzi to, co robi Rosja na wschodniej Ukrainie, choć nie zostało to wprost powiedziane. Wyraźnie wyartykułowano, że jest to jedyny konflikt zbrojny, jaki ma miejsce na terenie Europy” – zaznaczył amb. Kotański.
Za istotne uznał w wystąpieniu papieża jego podkreślenie wagi dialogu w rozwiązywaniu wszelkich konfliktów, co jak zaznaczył, my Polacy, doświadczani wojnami i latami komunizmu, dobrze rozumiemy. „Ponadto Polska jako członek Rady Bezpieczeństwa ONZ może się podpisać pod wszystkimi innymi postulatami papieża dotyczącymi spraw pokoju, zwłaszcza na Półwyspie Koreańskim. Papież wymienił też wszystkie inne miejsca na świecie, gdzie toczą się konflikty i wojny na tle etnicznym i religijnym, szczególnie te na kontynencie afrykańskim. Zaznaczył też, że w ich rozwiązywaniu Stolica Apostolska zawsze jest gotowa służyć pomocą” – powiedział amb. Kotański.
W kontekście europejskim bardzo ważne zdaniem ambasadora było podkreślenie przez papieża znaczenia i wartości rodziny. „Papież zaznaczył, że rodzina jest bardzo mocno zagrożona w krajach Europy Zachodniej. Podważa się wartość rodziny i wszystkie te wartości, które tworzą cywilizację chrześcijańską, przede wszystkim wartość życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Papież zaznaczył, że nie można zabijać w łonie matki niewinnych dzieci, tylko dlatego, że są niechciane, chore, czy zdeformowane, albo z powodu egoizmu dorosłych. Nie można także odrzucać osób starszych, zwłaszcza gdy są chore, są ciężarem, gdyż mają one pełne prawo do życia. Dla nas Polaków są to oczywistości, ale w krajach Zachodu dochodzi do całkowitej erozji korzeni chrześcijańskich” – powiedział amb. Kotański.
Składając życzenia papieżowi Franciszkowi, ambasador powiedział, że ten rok jest bardzo ważny dla Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i poprosił Ojca Świętego o modlitwę za naszą Ojczyznę. „Ojciec Święty zapewnił, że będzie się modlił” – powiedział amb. Kotański.
Amb. Kotański zwrócił też uwagę, że wśród dyplomatów obecnych na audiencji był abp Jan Romeo Pawłowski, szef sekcji Personelu Dyplomatycznego w Sekretariacie Stanu, której zadaniem jest nadzorowanie korpusu dyplomatycznego Stolicy Apostolskiej pracującego na całym świecie. „Mamy Polaka wśród najbliższych współpracowników Ojca Świętego” – powiedział ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.
Na zakończenie wszyscy ambasadorowie akredytowani przy Stolicy Apostolskiej zrobili sobie w Kaplicy Sykstyńskiej wspólne zdjęcie z papieżem Franciszkiem.
Za: KAI, 9.01.2018