Abp Auza w ONZ o korzeniach przyczyn niewolnictwa
Międzynarodowa wspólnota musi wspólnie pracować
Arcybiskup Bernardito Auza, Stała Misja Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, wezwał 21 listopada 2017 r., by wspólnota międzynarodowa podjęła działania zmierzające do likwidacji niewolnictwa, konfrontując wszystkie jego ekonomiczne, środowiskowe, polityczne i etyczne przyczyny, podkreślając znaczenie zapobiegania i zakończenia wojen i konfliktów, które stwarzają warunki dla handlarzy ludźmi do wykorzystywania ofiar.
Jego oświadczenie pojawiło się podczas Otwartej Debaty Rady Bezpieczeństwa na temat „Utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa: handlu ludźmi w sytuacjach konfliktowych” w ONZ w Nowym Jorku.
Jak powiedział arcybiskup Auza, dopóki trwają wojny i konflikty, handel ludźmi w celu wykorzystywania seksualnego, pracy przymusowej i podobnych przestępstw, będzie nadal kwitł. Stolica Apostolska stwierdziła, że ??migranci i uchodźcy są szczególnie wrażliwymi celami handlarzy. Wezwał państwa i organizacje religijne do współpracy w celu wykorzenienia handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa we wszystkich jego formach oraz wyraził uznanie dla przywódców i wyznawców różnych religii, którzy troszczą się o tych, którzy są zmuszeni żyć w warunkach podobnych do niewolniczych.
Oto pełny tekst jego wystąpienia:
Interwencja
J.E. Arcybiskup Bernardito Auza
Nuncjusz apostolski i Stały Obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji
Narodów Zjednoczonych
Otwarta Debata Rady Bezpieczeństwa ONZ
Utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa:
Handel ludźmi w sytuacjach konfliktowych
Nowy Jork, 21 listopada 2017 r
Panie Prezydencie,
Stolica Apostolska dziękuje prezydencji włoskiej za zwołanie dzisiejszej debaty i utrzymanie kwestii handlu ludźmi w sytuacjach konfliktowych w porządku obrad Rady Bezpieczeństwa.
Rezolucja Rady Bezpieczeństwa 2331 (2016), która została przyjęta rok po przełomowym oświadczeniu prezydenckim 2015/25 wydanym na pierwszym w historii spotkaniu Rady w sprawie handlu ludźmi, odnosi się do związku między handlem ludźmi, przemocą seksualną, konfliktem zbrojnym, terroryzmem i międzynarodową przestępczością zorganizowaną. Rada podkreśliła, że ??działania lub przestępstwa związane z handlem ludźmi w konflikcie mogą stanowić zbrodnie wojenne. Jednak należy wyczerpać pełen potencjał międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, jeśli chcemy skutecznie walczyć z tą haniebną przestępczością.
Aby zlikwidować handel ludźmi musimy stawić czoła wszystkim jego ekonomicznym, środowiskowym, politycznym i etycznym przyczynom, ale szczególnie ważne jest zapobieganie i zakończenie wojen i konfliktów, które powodują, że ludzie są szczególnie narażeni na to, że są ofiarami handlu ludźmi. Wojny i gwałtowne konflikty stały się największą siłą napędową przymusowych wysiedleń ludzkich. [1] Ta sytuacja jest sprzyjającym środowiskiem dla handlarzy ludźmi, którzy coraz częściej wykorzystują tę tragiczną sytuację humanitarną zwracając się ku uchodźcom, przymusowym migrantom i osóbom wewnętrznie przesiedlonym. Dopóki wybuchają wojny i konflikty, handel ludźmi w celu wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej i podobnych przestępstw będzie nadal kwitł. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zwalczania handlu ludźmi jest zatem zapobieganie konfliktom i położenie kresu wojnom.
Ponadto wysiłkom zmierzającym do zakończenia brutalnego konfliktu powinny towarzyszyć środki chroniące dotkniętą ludność przed handlarzami ludźmi, w szczególności przed osobami najbardziej narażonymi, takimi jak kobiety i dzieci. W związku z tym Stolica Apostolska chciałaby podkreślić znaczenie wdrożenia obowiązku ochrony w kontekście kryzysów migracyjnych i uchodźczych, ułatwiających handel ludźmi. Kiedy państwa i społeczność międzynarodowa nie chronią ludzi przed wojną i okrucieństwami, tak że ludzie czują się zmuszeni do opuszczenia swoich domów, wszyscy mamy wielką i pilną odpowiedzialność, aby uchronić ich od dalszych szkód, w tym przed wpadnięciem w ręce handlarzy ludźmi. Kryminalizacja imigrantów przymusowych, bez dokumentów i generalnie nielegalnych imigrantów pogarsza ich podatność na zagrożenia, wciąga ich w szpony handlarzy narkotyków i inne ekstremalne formy wyzysku, i zmniejsza ich prawdopodobieństwo współpracy z organami ścigania, aby złapać i ukarać handlarzy.
Panie Prezydencie,
Osiągnięcie konkretnych celów zrównoważonego rozwoju (SDGs) ma wyeliminować handel ludźmi I jest nieodłączną częścią naszych wysiłków. Założenie 5.2 ma na celu wyeliminowanie wszelkich form przemocy wobec wszystkich kobiet i dziewcząt … w tym handlu ludźmi oraz seksualnego i innych rodzajów wykorzystywania. Założenie 8.7 ma na celu podjęcie natychmiastowych i skutecznych środków dla wyeliminowania pracy przymusowej, położenia kresu współczesnemu niewolnictwu i handlowi ludźmi. A 16.2 w sprawie wspierania społeczeństwa pokojowego i integracyjnego, ma na celu położenie kresu nadużyciom, wykorzystywaniu, handlowi i wszelkim formom przemocy i torturowania dzieci.
Podobnie jak w przypadku całego planu zrównoważonego rozwoju, cele te stanowią ogromne wyzwanie, którego żadna jednostka, organizacja ani państwo nie mogą osiągnąć same. Jednak do tej pory reakcja na te cele i na handel ludźmi w ogóle nie była wystarczająca dla tego wyzwania. Pomimo znacznych postępów i wysiłków, takich jak spotkanie na wysokim szczeblu w sprawie globalnego planu działania ONZ na rzecz zwalczania handlu ludźmi, które odbyło się w dniach 27-28 września br., nadal pozostaje wiele do zrobienia, aby osiągnąć lepszą koordynację między rządami, sądownictwem, funkcjonariuszami organów ścigania i społeczeństwem obywatelskim.
Podobnie, przywódcy i wyznawcy różnych religii na całym świecie muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, w swoich społecznościach i poza nimi, aby uratować miliony dzieci, kobiet i mężczyzn, którzy zmuszeni są żyć w warunkach podobnych do niewolnictwa. W tym kontekście moja delegacja pragnie podziękować wszystkim organizacjom religijnym i wspólnotom religijnym, w szczególności siostrom zakonnym, które od dawna przodują w walce z handlem ludźmi, a także podjęły się zadania towarzyszenia ofiarom z myślą o długiej powrotnej podróży do życia w wolności i godności.
Panie Prezydencie,
W Światowy Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi w lipcu papież Franciszek ostrzegł nas przed „przyzwyczajeniem się do handlu ludźmi”, traktującym to jak „normalną rzecz”, kiedy w rzeczywistości jest to, powiedział, „brzydką, okrutną, kryminalną, nienormalną plagą, nowoczesną formą niewolnictwa, zbrodnią przeciwko ludzkości”. [2]
W jego imieniu moja delegacja ponawia apel o powszechne zobowiązanie do zakończenia tej haniebnej zbrodni.
Dziękuję, Panie Prezydencie.
[1] W corocznym raporcie Global Trends Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców mówi się, że bezprecedensowe 65,6 milionów ludzi, na najwyższym poziomie od czasów drugiej wojny światowej, zostało wyrwanych z domów przez wojny, konflikty i prześladowania pod koniec 2016 r.
[2] Papież Franciszek, Światowy Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi, 30 lipca 2017 r., i jego przemówienie do uczestników Międzynarodowej Konferencji na temat Handlu Ludźmi, Watykan, 10 kwietnia 2014 r.
Copyright ? 2017 Misja Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, wszelkie prawa zastrzeżone.
JF
za: Agencja Zenit