Ojciec Święty za pośrednictwem Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka przekazał Caritas Wilno na Litwie ofiarę w wysokości 50 000,- Euro na wsparcie jej działań na rzecz migrantów na wschodniej granicy Litwy.
We współpracy z Nuncjaturą Apostolską na Litwie suma ta zostanie wykorzystana na pomoc i zakup lekarstw, produktów spożywczych i ciepłej odzieży, aby złagodzić trudne warunki życia, na jakie narażeni są ludzie podczas tej mroźnej zimy, a które niestety zostały zaostrzone przez trwający kryzys pandemiczny.
To wsparcie jest bezpośrednim wyrazem poczucia duchowej bliskości i ojcowskiej zachęty, którą papież Franciszek wielokrotnie wyrażał podczas niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” na końcu 2021 i na początku 2022 roku wobec migrantów, uchodźców i osób ubiegających się o azyl na tym obszarze.
Tysiące migrantów napłynęło z Białorusi na Litwę, Polskę i Łotwę latem 2021 r., wywołując ponowny kryzys migracyjny. Unia Europejska oskarżyła prezydenta Białorusi o organizowanie napływu migrantów w odwecie za unijne sankcje. Litwa postawiła płot wzdłuż swojej granicy z Białorusią i otworzyła pospiesznie zbudowane ośrodki recepcyjne dla migrantów. Większość z nich pochodzi z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki, a wielu utknęło na miesiące w ośrodkach recepcyjnych.
Litewski parlament uchwalił w lipcu 2021 r. ustawę, która pozwalała na przetrzymywanie osób ubiegających się o azyl na okres do sześciu miesięcy, które później przedłużono nawet o rok. Prawo pozwala również na deportację migrantów na czas rozpatrywania ich wniosku o azyl. Z obozów migrantów napłynęły doniesienia o surowym traktowaniu przez personel wojskowy. Osoby ubiegające się o azyl skarżą się na złe warunki higieniczne, w tym niezdrową wodę, bardzo mało mydła i słabe ogrzewanie.
Papież Franciszek wielokrotnie wyrażał swoje poparcie dla migrantów borykających się z trudnymi warunkami na tym obszarze. Na początku tego roku wysłał osobną darowiznę na pomoc migrantom, którzy utknęli na granicy polsko-białoruskiej. Jednym z ważnych aspektów jego zbliżającej się wizyty na Malcie w kwietniu br. będzie zwrócenie uwagi na niebezpieczną sytuację migrantów starających się wjechać do UE.
Za: Komunikat prasowy Watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, vaticannews.va (pol.), vaticannews.va (ang.), 12.02.2022