Przynoszę na ten synod wołanie wielu młodych chrześcijan, którzy na skutek prześladowań stracili wszystko, a Zachód zamyka przed nimi drzwi ? powiedział bp Paolo Bizzeti, zwierzchnik Kościoła katolickiego w Anatolii, czyli we wschodniej części Turcji. Podkreślił on, że liczni w tym kraju młodzi chrześcijańscy migranci są jak owce bez pasterza. Nikt się nimi nie chce zająć. Jeśli nie udzielimy im pomocy, jeśli nie wpuścimy ich na Zachód, ulegną islamizacji ? ostrzega bp Bizzeti.
Po pierwszych dniach synodu włoski biskup misyjny zauważa, że na synodzie jest za mało kobiet. Nie wchodząc w kompetencje, które wynikają z sakramentu kapłaństwa, mogłyby one odgrywać ważniejszą rolę w procesach decyzyjnych ? uważa bp Bizzeti. Jego zdaniem same też obrady synodu są zdecydowanie zbyt euforyczne.
? Wydaje mi się, że można by wypracować trochę spokojniejszą i bardziej skuteczną formułę obrad ? powiedział Radiu Watykańskiemu bp Bizzeti. ? Słuchamy bowiem kilkadziesiąt, kilkaset wystąpień. Potem obradujemy w małych grupach. Brakuje trochę metodologii. Za wszelką cenę chcemy udzielić odpowiedzi. Deklarujemy, że chcemy przede wszystkim słuchać, a zapominamy, że słuchanie wymaga też pewnego spokoju, by dobrze przeanalizować sytuację, zrozumieć przyczyny, a nie jedynie odnotowywać fakty i sugerować szybkie rozwiązania. Niekiedy jesteśmy trochę zagubieni w wielości poruszanych tematów. Oczywiście odzwierciedla to złożoność realiów, ale nie można zapominać, że istnieje też pewna hierarchia ważności. ?
Za: KAI, 10 października 2018, 16:46