Blisko tysiąc węgierskich pielgrzymów przybyło do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Tegoroczna Narodowa Pielgrzymka Węgrów odbywa się w intencji wzmocnienia chrześcijańskiej przyjaźni pomiędzy narodami ? polskim i węgierskim.
W pielgrzymce bierze udział ok. tysiąca Węgrów, którzy 25 czerwca wieczorem przybyli do Częstochowy specjalnym taborem kolejowym, a następnie, po uroczystościach na Jasnej Górze, przyjechali do Krakowa. Pielgrzymom towarzyszą m.in. Miklós Soltészs, Sekretarz Stanu d.s. Kościoła, prof. Körmendy Adrienne, Konsul Generalny Węgier w Krakowie.
Witając przybyłych do Łagiewnik pielgrzymów, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia ks. Franciszek Ślusarczyk podkreślał, że święci narodów polskiego i węgierskiego uczą, by patrzeć ku przyszłości w perspektywie miłosierdzia. Jak dodał, poświęcona im kaplica Communio sanctorum w bazylice Bożego Miłosierdzia jest miejscem, które w sposób wyjątkowy zachęca do ?twórczej refleksji nad tym, co w życiu człowieka jest najważniejsze, co może uszczęśliwić ludzkie serce na całą wieczność?.
Podczas Mszy św. poświęcony został obraz Jezusa Miłosiernego namalowany na Węgrzech, który następnie odbędzie peregrynację w węgierskich parafiach. ?Okazując miłosierdzie drugiemu człowiekowi, możemy naprawdę zmienić świat? – mówił abp Marek Jędraszewski, który poświęcił wizerunek. Hierarcha podkreślał też, że na kształtowanie wyobraźni miłosierdzia wpływają drobne gesty, które pozwalają budować świat przeniknięty Bożym miłosierdziem.
Pielgrzymi modlili się przed łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i przy grobie św. Siostry Faustyny, a przesłanie w języku węgierskim wygłosi dla nich s. Hedvig Ulicna z krakowskiej wspólnoty Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.
Wyjątkowym znakiem duchowej więzi Polaków i Węgrów jest w łagiewnickim sanktuarium kaplica Communio sanctorum, która została uroczyście pobłogosławiona w dniu 9 października 2004 roku przez Prymasa Węgier i metropolitę krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego. Św. Jan Paweł II w specjalnym liście z tej okazji pisał, że wystrój tej kaplicy ?przypomina to wszystko, co nasi ojcowie na różne sposoby urzeczywistniali: wierność w zgodzie, w duchowym zjednoczeniu ze świętymi i błogosławionymi narodu węgierskiego, polskiego i innych narodów Europy środkowej i wschodniej, którym przewodzi Najświętsza Maryja Panna, Królowa Polski i Wielka Pani Węgrów?.
Węgrzy modlili się również w tarnowskiej katedrze za naród polski w 100-lecie odzyskania niepodległości. Podczas Narodowej Pielgrzymki Węgrów w centrum miasta odsłonięto też ławkę ? symbol przyjaźni Polski i Węgier.
Msza św. w bazylice katedralnej zgromadziła dzieci, młodzież i starszych z Węgier. Modlitwie przewodniczył bp József Tamás.
Judit Sárszegi uczestniczy w pielgrzymce razem z mężem i trzyletnim synkiem. ?To dla nas ważne przeżycie. Pielgrzymujemy całymi rodzinami. Wiele osób jest tutaj po raz pierwszy. Tarnów jest bardzo ładnym i historycznym miastem, wiele nas łączy? ? mówi pątniczka.
Pielgrzymów powitał w katedrze biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Leszek Leszkiewicz. ?Cieszymy się, że Węgrzy chcą razem z nami świętować niepodległość. To dla nas ważne. Liczymy na waszą modlitwę. Dziś bardzo ważne jest, żebyśmy nie wstydzili się Chrystusa i pokazywali, że należymy do Niego. Niech Bóg błogosławi Węgrom i Polsce? ? powiedział biskup.
Po Mszy odbył się koncert sakralny w wykonaniu Pálmai Árpád. Obok modlitwy pielgrzymi z Węgier zwiedzili miasto, a zwłaszcza ?węgierskie miejsca?. Złożyli kwiaty pod pomnikiem Sándora Petőfiego, węgierskiego poety, uczestnika powstania węgierskiego.
Kolejnym punktem pielgrzymki był pomnik gen. Józefa Bema, zlokalizowany na ul. Wałowej. Tam z udziałem władz Tarnowa i gości z Węgier odsłonięta została ławka ? symbol przyjaźni Polski i Węgier. To dar Węgrów. Znajdują się na niej dwie flagi polska i węgierska.
?Tarnów dla Węgrów jest bardzo ważnym miastem. To tutaj urodził się gen. Józef Bem, tutaj też jest miejsce jego spoczynku. Generał Bem to ważna postać dla obu naszych narodów. To ikona walki o niepodległość Węgier? – podkreśla prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.
Pielgrzymi udali się też pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie złożono wieńce jako wyraz pamięci o tych, którzy polegli za ojczyznę. Zobaczyli też remontowany Park Strzelecki, gdzie znajduje się mauzoleum generała Józefa Bema. Urodził się on w 1794 r. w Tarnowie. Był m.in. naczelnym wodzem powstania węgierskiego.
VII Narodowa Pielgrzymka Węgrów do Polski odbywa się w intencji wzmocnienia chrześcijańskiej przyjaźni polsko-węgierskiej. Pątnicy byli już na Jasnej Górze i w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.
Przyjaźń Polaków i Węgrów rozwijała się na przestrzeni wieków. Obydwa narody wspomagały się w trudnych momentach. Matka Boska została obrana zarówno Królową Polski, jak i Węgier.
KAI, 27-28.06.2018