Arcybiskup Ivan Jurkovic, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie, skrytykował oparte na płci sformułowania dokumentu dotyczącego globalnego paktu dla uchodźców.
W pierwszej z trzech wypowiedzi dyplomata watykański porusza program zajmujący się dzieleniem obciążeń i odpowiedzialnością za uchodźców: „Delegacja Stolicy Apostolskiej uważa za bardziej przydatne mówienie o „różnych potrzebach” niż” różnorodności”. Termin „zróżnicowane potrzeby” lepiej oddałby problemy całego spektrum ludzi potrzebujących pomocy. Takie samo sformułowanie zastosowano w drugim przedłożeniu, które wymaga jeszcze mocniejszego podkreślenia praw uchodźców i osób ubiegających się o azyl.
Ludzie w centrum
W miejscach, gdzie dokument zajmuje się warunkami pracy i życia, abp Jurkovic zwraca uwagę, że w centrum powinien być umieszczony człowiek zamiast czysto ekonomiczny cel. Według delegacji Stolicy Apostolskiej rozdział dokumentu zatytułowany „Gender” („płeć”) powinien posłużyć się określeniem „Promocja kobiet i dziewcząt”, dla wyjaśnienia, że rozchodzi się o większą równość między kobietami i mężczyznami.
W grudniu 2018 r. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) przyjmie dwa nowe globalne pakty: „Globalne porozumienie w sprawie bezpiecznej, uporządkowanej i regularnej migracji” oraz „Globalny pakt na rzecz uchodźców”. Ma to odpowiedzieć na rosnącą liczbę uchodźców i migrantów na całym świecie. Jest to problem, na który wiele rządów nie ma odpowiednich odpowiedzi.
www.vaticannews.va (niem.), 11.05.2018