W ostatnich latach wspólnota Kościoła katolickiego w Izraelu powiększyła się. Przyczyniło się do tego przybycie wielu migrantów i uchodźców. Aby odpowiedzieć na ich potrzeby duszpasterskie administrator apostolski Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa utworzył dla nich parafię personalną oraz wikariat apostolski. Ofiacjalne erygowanie parafii i wikariatu nastąpi 20 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
W wywiadzie dla watykańskiej rozgłośni radiowej abp Pizzaballa zwrócił uwagę na okoliczności, które przyczyniły się do podjęcia takiej decyzji. Zaznaczył, że według danych szacunkowych obecnie w Izraelu jest około 200 tys. migrantów.
?Są wśród nich Filipińczycy, Hindusi, obywatele Siri Lanki, a także osoby z innych krajów azjatyckich. Niektórzy także przyjechali z Ameryki Łacińskiej, choć tych ostatnio jest nieco mniej. Są także uchodźcy, których liczba sięga prawie 40 tys. Przybyli przede wszystkim z Erytrei, Sudanu i Somalii. Nie wszyscy oczywiście są chrześcijanami. Ale powód powołania parafii terytorialnej i wikariatu apostolskiego jest przede wszystkim duszpasterski. Dla tych, którzy są chrześcijanani chodzi o towarzyszenie duchowe, duszpasterskie, bo to jest konieczne. Ale Kościół jest także aktywny na polu socjalnym, na przykład opiekujemy się dziećmi. Kiedy bowiem dorośli wychodzą do pracy – mamy nadzieję, że tak jest – to dzieci pozostają często pozostawione same sobie. Taką pomoc kierujemy do wszystkich i Kościół robi to we współpracy z innymi grupami osób świeckich czy organizacjami pozarządowymi? ? powiedział abp Pizzaballa.
za: KAI, 8.04.2018