Biskupi Stanów Zjednoczonych organizują kampanię zachęcającą ludzi do kontaktowania się z członkami Kongresu w imieniu 1,8 miliona marzycieli.
Miliony dzieci nielegalnie przybyły do ??Stanów Zjednoczonych wraz z rodzicami. Po latach ich status prawny nadal znajduje się w stanie zawieszenia prawnego. Kongres Stanów Zjednoczonych debatuje nad ustawodawstwem od 2001 r.
23 lutego br. Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych wydała „Wielkopostne wezwanie skierowane do katolików amerykańskich i ludzi dobrej woli w całym kraju, aby wzięli udział w „Call-in-Day” 26 lutego w obronie „marzycieli”.
Szczegółowe instrukcje podane na ich stronie internetowej umożliwiają obywatelom USA kontakt z ich przedstawicielem i senatorem w imieniu „marzycieli” (dreamers). Biskupi z USA chcą, aby ustawodawcy krajowi rozważali zapewnienie dwupartyjnego i humanitarnego rozwiązania prawnego dla „marzycieli”, które: 1) chroni ich przed deportacją; 2) zapewnia im możliwość zostania obywatelami USA; i 3) propozycje ustawodawstwa imigracyjnego utrzymują bezpośrednie rodziny w nienaruszonym stanie.
Prezydent Obama przygotował rozwiązanie: DACA
Po kilku nieudanych próbach uchwalenia ustawy DREAM Act (Development, Relief and Education for Alien Minors Act), prezydent Obama utworzył program odroczonej akcji na rzecz dzieciństwa (DACA) za pomocą rozporządzenia. Program ten pozwala osobom w tej sytuacji ubiegać się o ochronę przed deportacją, o ile ich status prawny nadal pozostaje niepewny. Osoby uprawnione do ubiegania się o DACA to osoby dorosłe, które nie ukończyły jeszcze 31 lat w czerwcu 2012 r., a które ukończyły 16 lat, gdy przybyły do ??Stanów Zjednoczonych, które uzyskały dyplom ukończenia szkoły średniej i które nie były karane. Odbiorcy DACA nazywają się „marzycielami” (dreamers). Nie zapewniając statusu prawnego, uczestnictwo w programie gwarantuje dwuletni, odnawialny, „odroczone działania” ws. deportacji i sprawia, że ??osoba kwalifikuje się do pozwolenia na pracę. Obecnie istnieje 800 000 odbiorców DACA.
Prezydent Trump uchylił DACA
We wrześniu ubiegłego roku administracja Trumpa ogłosiła, że ??z dniem 5 marca 2018 r. DACA zostanie wycofane. Nie przyznano by żadnych nowych wniosków, a przedłużenia DACA byłyby poważnie ograniczone. W styczniu 2018 r. Sędzia okręgowy w San Francisco, William Aslup, orzekł, że rząd musi utrzymać program DACA w kraju, a lokalne sądy mogą zdecydować, jak wydać zarządzenie prezydenta Trumpa przeciwko DACA. W lutym drugi sędzia na Brooklynie, Nicholas Garaufis, orzekł również, że DACA nie może zostać zakończone w marcu. W poniedziałek Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odrzucił wniosek administracji o wydanie orzeczenia sądu niższej instancji, tym samym skutecznie blokując planowaną demontaż DACA przez administrację Trumpa, dopóki nie uda mu się dojść do sądu niższej instancji.
Co następne?
To, co otrzymali odbiorcy DACA, jest tymczasowym ułaskawieniem. Osoby, których pozwolenia na pracę wygasły lub wkrótce wygasną, będą mogły ubiegać się o przedłużenie – o ile obowiązuje orzeczenie sądu niższej instancji. Jednak nie jest to trwałe rozwiązanie dla nich. Dopóki Kongres nie uchwali przepisów, nadal znajduje się w stanie zawieszenia.
Autor: S. Bernadette Mary Reis, fsp
Za: vaticannews.va, 27.02.2018