Zakon Maltański obchodzi Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców
U podstaw misji Zakonu Suwerennego Malty leży opieka nad potrzebującymi. Przed Światowym Dniem Migrantów i Uchodźców, obchodzonym przez Kościół w drugą niedzielę po święcie Trzech Króli, Wielki Kanclerz Zakonu mówi o niektórych kluczowych wyzwaniach stojących przed krajami Unii Europejskiej oraz o potrzebie bardziej adekwatnego ustawodawstwa w celu ochrony praw i godność wszystkich osób.
Papież Franciszek niestrudzenie wzywa wszystkich mężczyzn i kobiety dobrej woli do przyjęcia migrantów i uchodźców. Wielokrotnie wzywał przywódców politycznych i decydentów politycznych do ochrony życia i godności wszystkich mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy zmuszeni są opuścić swoje kraje w poszukiwaniu pokoju, bezpieczeństwa i rozwoju.
Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców
14 stycznia 2018 r. Kościół obchodzi 104. Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców, a Papież Franciszek ogłosił orędzie na ten Dzień zatytułowany „Przyjąć, chronić, promować i integrować migrantów i uchodźców”. Będzie również celebrował tego Dnia Mszę Świętą w Bazylice św. Piotra w obecności grup migrantów i uchodźców.
Misja Zakonu Maltańskiego na rzecz ratowania, opieki i pomocy imigrantom i uchodźcom
Jedną z organizacji, których misją jest opieka nad osobami potrzebującymi przez posługę medyczną, społeczną i humanitarną, jest Suwerenny Zakon Maltański, który jest szczególnie zaangażowany w ratowanie i opiekę nad przymusowymi migrantami i uchodźcami.
W wywiadzie dla Vatican News, Wielki Kanclerz Zakonu Maltańskiego, Albrecht Freiherr von Boeselager powiedział, że Zakon jest obecny w drodze milionów uciekających przed wojną, prześladowaniem i biedą śpiesząc z pomocą w ekipach ratunkowych w rejonie Morza Śródziemnego, z opieką medyczną i programami pomocy prawnej, aby pomóc ludziom w integracji i budowaniu przyszłości dla nich.
Kluczowe wyzwania
Boeselager powiedział, że „sytuacja jest i pozostanie wyzwaniem, ponieważ napływ migrantów i presja ze strony ich krajów pochodzenia pozostaną w najbliższej nieprzewidywalnej przyszłości”.
Powiedział również, że pierwszym zmartwieniem dla jego organizacji jest to, że ktokolwiek jest zaangażowany w stanowienie prawa i wdrażanie nowej polityki, musi zawsze pamiętać, że imigranci i uchodźcy są ludźmi, którzy cieszą się takimi samymi prawami jak my i muszą być traktowani z godnością, a nie upokorzeni lub narażeni na zagrożenia i niebezpieczeństwa.
Jeśli chodzi o plany i projekty mające na celu pomoc i wsparcie dla migrantów i uchodźców, Boeselager powiedział, że Zakon będzie kontynuował to, co robił w ostatnich latach: „ratowanie życia na Morzu Śródziemnym, pomaganie imigrantom w krajach europejskich, pomaganie im w integracji, nauce języków, znajdowaniu pracy i ich dróg w krajach europejskich „.
„Będziemy także rozszerzać nasze wysiłki, aby pomóc krajom pochodzenia, aby ludzie w tych krajach mogli znaleźć alternatywę dla migracji” – powiedział.
Cel zwiększenia wysiłków na arenie międzynarodowej
Boeselager wyraził również chęć zwiększenia wysiłków Zakonu na arenie międzynarodowej „w szczególności z wielostronnymi organizacjami, takimi jak ONZ, aby zwrócić uwagę na fakt, że należy znaleźć nowe środki i nowe instrumenty, aby poradzić sobie z tym zjawiskiem”. Według niego prawa uchodźców i osób ubiegających się o azyl według międzynarodowych konwencji są dobre i należy je zabezpieczyć, ale wskazał, że nie są one wystarczające, aby poradzić sobie z nowymi zjawiskami masowej migracji, masowego wydalania i masowych wypędzeń, więc nowe instrumenty prawne muszą być rozwijane.
„Niedopuszczalne jest, że średni czas pobytu uchodźcy w obozach wynosi ponad 12 lat, więc społeczność międzynarodowa musi znaleźć nowe zasady przesiedlenia dla tych ludzi, ponieważ są pozbawieni swojej przyszłości w tych obozach” – powiedział.
Każde państwo w kształtowaniu polityki musi opierać się na faktach i zasadach humanitarnych
Jeśli chodzi o aktualne tendencje polityczne w Europie, Boeselager skomentował fakt, że niektórzy politycy mają skłonność do wykorzystywania kwestii migracji w polityce populistycznej i jest to poważnym problemem. Każdy kraj, kontynuował, musi znaleźć „z rozwagą własną politykę radzenia sobie z migrantami, ale powinien opierać się na faktach i zasadach humanitarnych”.
2017 rok pełen wydarzeń dla Suwerennego Zakonu Maltańskiego
Rok 2017 był rokiem, w którym wydarzyły się ważne wydarzenia w ramach Suwerennego Zakonu Maltańskiego. Boeselager spoglądając się w najbliższą przyszłość dodał, że nowe wybory odbędą się w maju, podczas których Rada Państwa wybierze nowego wielkiego mistrza lub podejmie inne kroki w ramach swoich kompetencji. Powiedział również, że rozważania i refleksje na temat reformy poszły dość daleko: „Stworzyliśmy 10 grup roboczych, które zajmowały się różnymi tematami i opracowały propozycje, które zamierzamy podsumować, zebrać i przedyskutować podczas seminarium w lutym”. „Zajmie to kilka miesięcy, aby je omówić i przekształcić w artykuły w Konstytucji – więc zabierze to trochę czasu!”
Za: www.vaticannews.va (ang.), 12.01.2018