Około 4 mln pielgrzymów odwiedziło Jasną Górę w 2017 roku
Jasną Górę nawiedziło w 2017 r. około 4 mln pielgrzymów. W spotkaniach o charakterze ogólnopolskim udział wzięło ponad 811 tys. osób. Nadal fenomenem pozostają piesze pielgrzymki, które są prawdziwymi rekolekcjami w drodze. Liczba pieszych pielgrzymek na Jasną Górę wzrosła.
Najważniejszym wydarzeniem był Jubileuszowy Rok 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieża Klemensa XI obchodzony na Jasnej Górze i w całym Kościele w Polsce, a także wśród Polonii na całym świecie.
Papież Franciszek ofiarował przywilej odpustu zupełnego dla pielgrzymów jasnogórskich. Ojciec Święty pobłogosławił także nowe korony na Cudowny Obraz Matki Bożej. Są one repliką diademów ofiarowanych przez papieża Klemensa XI trzysta lat temu.
Sejm i Senat RP specjalnymi uchwałami ustanowiły rok 2017 rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej w 300. rocznicę tego wydarzenia, a Sejmik Województwa Śląskiego przyjął okolicznościową rezolucję z okazji Jubileuszu.
Główne obchody jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu odbyły się na Jasnej Górze 26 sierpnia z udziałem Episkopatu Polski, władz państwowych ? prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło, marszałków Sejmu i Senatu, parlamentarzystów i ponad 100 tys. wiernych. W tym dniu papież Franciszek przesłał na Jasną Górę specjalne telewizyjne przesłanie. Wieczorem odbyło się widowisko multimedialne ?Jasna Góra ? polska Kana? z udziałem pół tysiąca artystów, transmitowane przez Telewizję Polską. Uroczystość poprzedziła 9-dniowa nowenna jasnogórska, którą poprowadził bp Grzegorz Ryś z Krakowa.
W Arsenale otwarta została jubileuszowa wystawa pt. ?Regalia Matki Bożej Królowej Polski?, która przybliża tło i historię koronacji Cudownego Obrazu koronami papieskimi 300 lat temu. Okolicznościowe wystawy z okazji Jubileuszu zostały także zaprezentowane na Zamku Królewskim w Warszawie oraz w budynku Senatu RP w Warszawie.
Jedną z inicjatyw Zakonu Paulinów dla uczczenia Matki Bożej w roku jubileuszu Koronacji Jej Cudownego Obrazu była inicjatywa ?Żywa Korona Maryi? – wierni przesyłali na Jasną Górę swoje zdjęcie i konkretny dar duchowy. W ramach ?Żywej Korony Maryi? powstały także: aplikacja ?Diament w Koronie?, ?Strefa świadectw? oraz ?Selfie dla Maryi? ? z ponad 14 tys. zdjęć przesłanych drogą elektroniczną powstała mozaika Matki Bożej na murach jasnogórskich.
Przez 9 miesięcy na Jasnej Górze odbywały się Jasnogórskie Wieczory Maryjne pod hasłem: ?Moja Mama jest Królową?. W 1 programie Telewizji Polskiej odbył się turniej wiedzy ?Wielki Test o Jasnej Górze?.
Uczniowie z całej Polski wzięli udział w Ogólnopolskim konkursie wiedzy o Jasnej Górze – ?Jasnogórska Królowa Polski w 300-lecie koronacji Jej wizerunku?.
W Kaplicy Matki Bożej przez cały rok płonęła jubileuszowa świeca, a podczas codziennego Apelu Jasnogórskiego odmawiana była modlitwa jubileuszowa.
Z okazji jubileuszu 300-lecia Poczta Polska przygotowała okolicznościowy znaczek pocztowy, a Narodowy Bank Polski – banknot kolekcjonerski.
Nakładem Wydawnictwa Paulinianum, z racji jubileuszu koronacji, ukazały się książki ? ?Papieska Korona Jasnogórskiej Pani. Historia Niezwykła?, ?Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry? oraz jubileuszowy album ?Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry?.
Jak podał kustosz Jasnej Góry, wśród ogólnopolskich pielgrzymek w 2017 r. najliczniejszymi były: Rodzina ?Radia Maryja?, Odnowa w Duchu Świętym, Rolnicy, Anonimowi Alkoholicy, Ludzie Pracy, Motocykliści, Koła Żywego Różańca, Szkoły im. Jana Pawła II, Leśnicy, Nauczyciele, Amazonki, Kolejarze, Energetycy, Legion Maryi, Małżeństwa i Rodziny, Górnicy, Akcja Katolicka, Służba Zdrowia, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, Bankowcy, Wodociągowcy, Rzemiosło, Arcybractwo Straży Honorowej, Pszczelarze.
Po raz pierwszy odbyły się pielgrzymki: osób zaangażowanych w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, Ogólnopolska Pielgrzymka Mężczyzn, która zgromadziła ponad 5 tys. osób, ruchu ?Europa Christi?, którego celem jest odbudowanie chrześcijańskiego myślenia o Europie oraz Pielgrzymka Zakonu Rycerzy i Szpitalników św. Łazarza z Jerozolimy, nazywanych popularnie lazarystami. Na Jasnej Górze odbył się także I Ogólnopolski Kongres Różańcowy, którego celem były m.in. prezentacja i konsolidacja środowisk różańcowych w Polsce, wymiana doświadczeń duchowości maryjnej czy drogi różańcowej. Po raz pierwszy w zorganizowanej grupie modlili się ?frankowicze?, czyli osoby mające kredyty we frankach. Odbyła się dwudniowa modlitwa o trzeźwość, która stanowiła modlitewną część Narodowego Kongresu Trzeźwości.
Jasna Góra dołączyła do wielkiej modlitwy o błogosławieństwo dla Ojczyzny, za rodziny, o pokój dla Polski i świata w ramach inicjatywy ?Różaniec do granic?. Wcześniej pomysł ?Różańca do granic? został przez organizatorów uroczyście zawierzony Matce Bożej właśnie na Jasnej Górze.
13 maja, w stulecie objawień fatimskich, odbył się specjalny telemost modlitewny Jasnej Góry z Fatimą i innymi sanktuariami maryjnymi na świecie. Z Polski jasnogórskie sanktuarium jest jedynym miejscem zaproszonym do takiej modlitwy, a w Europie jednym z trzech wybranych przez Stolicę Apostolską.
Jasna Góra została uhonorowana Nagrodą im. Włodzimierza Pietrzaka, przyznawaną przez Katolickie Stowarzyszenie ?Civitas Christiana?.
Do Sanktuarium przyszło więcej niż w ubiegłym roku pieszych pielgrzymek, w 263 grupach dotarło 123 tys. pątników. Tegoroczne piesze pielgrzymowanie odbywało się w duchu dziękczynienia za królowanie Maryi w naszym narodzie. Było także podziękowaniem za 600 lat prymasostwa w Polsce. Nie zabrakło modlitwy w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych, pokoju na świecie oraz próśb o jedność i ducha wspólnoty między Polakami. Pątnicy w drodze uczyli się, jak odpowiadać na Jezusowe wezwanie głoszenia Ewangelii. Rysem charakterystycznym tegorocznych pielgrzymek jest liczniejszy niż zwykle udział rodzin z dziećmi.
Jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej stał się wielka zachętą dla pątników w obliczu wielu problemów, także tych, które niosła tegoroczna upalna i burzowa pogoda. Z pamięcią o ofiarach burz, które przeszły nad Polską, przybyli zwłaszcza pątnicy z diecezji pelplińskiej. To na terenach należących właśnie do niej doszło do największych tragedii.
Jak podkreślało wielu pielgrzymów, już sam trud pieszej wędrówki był duchowym darem dla Maryi Jasnogórskiej, o co prosili paulini, inicjując duszpasterską mobilizację wiernych ?Żywa korona Maryi?. Podążający w tym roku na Jasną Górę oddali hołd Maryi, wpisując symbolicznie poprzez ?selfie dla Maryi? swoje życie w jej królewską koronę.
Po raz ostatni sierpniową Pielgrzymkę Rodzin i Młodzieży Różnych Dróg przyprowadził ks. Andrzej Szpak nazywany ?księdzem od hipisów?, który zmarł w listopadzie br.
Nie zabrakło także pielgrzymek biegowych i rowerowych. Pielgrzymki rowerowe to już niemal codzienność. Np. jedenaście lat temu, w 2006 r., odnotowano 53 grupy rowerowe, a w nich 2 tys. 211 osób, w 2017 r. jasnogórskie statystyki podały 144 grupy, a w nich 8 tys. 100 osób. Są to tylko grupy zarejestrowane w kancelarii kustosza sanktuarium. Spora grupa nie rejestruje swojego przyjazdu, zdarzają się pielgrzymki rodzinne lub z małych klubów sportowych.
Wśród pielgrzymek na Jasną Górę obserwuje się wzrost popularności pielgrzymek biegowych. Jeszcze kilka lat temu były rzadkością, dziś są coraz częściej wybierane przez wiernych. Jedną z najstarszych pielgrzymek sztafetowych jest Pielgrzymka Biegowa z Bytowa organizowana przez ks. Krzysztofa Szarego, proboszcza parafii św. Filipa Neri, w tym roku przybiegli po raz 28. W tym roku dla uczczenia 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej odbyła się także specjalna Pielgrzymka Biegowa z Jasnej Góry do Marianosztra na Węgrzech. W sumie odbyło się 16 pielgrzymek biegowych, w których uczestniczyło 363 osoby.
Przyjechali rolkowcy z warszawskiego Bemowa i Wrocławia. Dla rolkowców z Wrocławia tegoroczne pielgrzymowanie na Jasną Górę oprócz ?inwestycji w siebie, pokuty, modlitwy? miało także wymiar niesienia chrześcijańskiej konkretnej pomocy. Pątnicy zbierali środki finansowe na pomoc dzieciom i młodzieży z salezjańskiego oratorium, w dotkniętym wojną Aleppo w Syrii.
Sanktuarium odwiedzili pielgrzymi i turyści z 76 krajów świata. Jasnogórskie Centrum Informacji oprowadzało w 9 językach, z posługi przewodników skorzystało ponad 5 tys. grup zagranicznych a w nich prawie 140 tys. osób. Najwięcej wiernych przybyło z Niemiec, Włoch, USA, Hiszpanii, Francji, Austrii, Portugalii, Japonii, Brazylii, Indonezji i Wielkiej Brytanii.
Węgrzy wspólnie z Polakami świętowali na Jasnej Górze jubileusz 300-lecia koronacji jasnogórskiego Obrazu. Odbyła się dwudniowa VI Narodowa Pielgrzymka Węgrów z udziałem ok. tysiąca osób. Podczas pielgrzymki zostały poświęcone korony na wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej znajdujący się w Bazylice św. Stefana w Budapeszcie.
Odpowiadając na wezwanie św. Jana Pawła II, aby Jasna Góra pozostała „konfesjonałem i ołtarzem”, kapłani tajemnicę Najświętszej Eucharystii sprawowali tu ponad 68 tys. razy. Rozdzielono 2.832.000 Komunii św. Jasnogórscy spowiednicy poświęcili pielgrzymom 32.755 godzin, służąc w konfesjonale poprzez sprawowanie Sakramentu Pojednania.
Do użytku po rocznym remoncie została oddana Kaplica św. Piusa X znajdująca się w jasnogórskim Wieczerniku. Kaplica służy do przechowywania Najświętszego Sakramentu, znajduje się w niej największe w Polsce tabernakulum mogące pomieścić ponad 200 puszek z Komunią św.
W 2017 r. podjęto na Jasnej Górze ważne prace konserwatorsko?budowlane takie jak: remont w Kaplicy Matki Bożej, przebudowa Sali Papieskiej, odnowa i zabezpieczenie nawierzchni bastionów, a także konserwacja wieży. Konserwacji i zabezpieczeniu poddana została Golgota Jerzego Dudy-Gracza w górnej części przybudówki Kaplicy Matki Bożej. Odremontowany został również tzw. łącznik do głównej jasnogórskiej zakrystii. Tu konserwacji poddane zostały zarówno ściany, jak i schody. Przy tej okazji dokonano pewnego odkrycia. Na ścianie w przedsionku przy chórze odsłonięty został nieznany dotąd fresk, ukazujący prawdopodobnie sceny z czyśćca. Był przykryty tynkiem, który teraz został zdjęty a sam obraz zostanie poddany badaniom i odrestaurowany. Większość środków pochodzi z unijnego programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 ?Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury?.
Ośrodek Pomocy Charytatywnej na Jasnej Górze udzielił pomocy finansowej, odzieżowej i żywnościowej około 20 tys. osobom biednym, bezdomnym, bezrobotnym i samotnym. Pod stałą opieką jest 650 rodzin.
Nowy Rok tradycyjnie Jasna Góra powita na modlitwie. Nocne czuwanie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej podejmą uczestnicy Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. O północy odprawiona zostanie Pasterka.
Za: KAI, 31.12.2017