„Prosimy Kościół, aby służył nie państwu lecz siostrom i braciom”
Takimi właśnie słowami ponad 400 zaangażowanych świeckich katolików, ewangelików luteran i reformowanych zwróciło się do biskupów swoich Kościołów. Sygnatariusze listu są zaniepokojeni narastającą falą niechęci do obcokrajowców i ostatnio zaostrzonym węgierskim prawem azylowym. Wzywają oni biskupów, aby zaangażowali się w sprawę uchodźców. ?Milczenie sprawiło, że za zgodą Kościoła Jezusa dochodzi do łamania praw człowieka i przemocy. Mamy nadzieję, że przywódcy Kościoła w końcu poprowadzą nasze wspólnoty w czynach i słowach na drogi pokoju i pojednania.”
Według nowego prawa, które weszło w życie 28 marca br., wszyscy starający się o azyl, również ci, którzy do tej pory mogli swobodnie poruszać się po kraju, będą umieszczani w strefach tranzytowych na granicy serbsko-węgierskiej. Nowelizacja legalizuje wydalenie uchodźców z całego terytorium państwa, jeśli 'nielegalnie’ przekroczyli granicę. ?Strefa tranzytowa jest terenem zamkniętym. Nie wiadomo, co się dzieje za drutami?, podkreślają sygnatariusze pisma. Budzi troskę fakt, że od miesięcy uchodźcy masowo są wydalani do Serbii. Również ci, którzy legalnie złożyli wniosek o azyl, traktowani są jako potencjalni terroryści, kiedy właśnie oni uciekli przed radykalnymi organizacjami.
?Bronimy rzekomo wartości naszej ojczyzny, podczas gdy strach i nienawiść do obcych, rozpowszechniane przez medialne meldunki, karmią się na społecznej solidarności i więzi. Stajemy po stronie naszej wiary, podczas gdy odrzucani i poniżani są ci, którzy uciekli z powodu ich chrześcijańskiej wiary” – czytamy w piśmie węgierskich chrześcijan. Niektórzy myśleli, że Kościół ocali się przez milczenie. Tymczasem milczenie zniszczy Kościół: ?Zamykamy nasze oczy na okrucieństwo. Zamiast kierować się wiarą w opatrzność i miłosierdzie pozwalamy się kierować strachem w naszym postępowaniu.?
Pismo można znaleźć na stronach internetowych: www.peticiok.hu i na wielu portalach, jak np. www.24.hu i www.szemlelek.hu.
Informacja: Radio Watykańskie